• Bist 100
  86.072
 • Dolar
  6,0835
 • Euro
  6,8198
 • Altın
  251,3102
İstanbul
18 / 30
0530 708 54 54
0530 708 54 54
11 Nisan 2019 08:49 | Perşembe

Sudan'da darbe mi oluyor? Ordu açıklama yapacağını duyurdu

Sudan'da bir süredir devam eden gösterilerin ardından sabah saatlerinde ordunun çok önemli bir açıklama yapacağı duyuruldu.

TM Dijital Haber Merkezi
 

Sudan resmi televizyonu bugün sabah saatlerinde Sudan ordusunun çok önemli bir açıklama yapacağını duyurdu.
 
ZIrhlı araçlarla Sudan radyo ve televizyon binasına gelen askerlerin açıklama yapması bekleniyor.
 
Bir süredir gösterilerin devam ettiği Sudan'da, ordunun, Ömer el Beşir yönetimindeki Sudan'da yönetime el koyacağı iddia edildi.

Sudan'da siyasi kaynaklar, askerlerin iktidardaki Ulusal Kongre Partisi liderlerini gözaltına almaya başladığını belirtti  
 
Hartum Uluslararası Havalimanında uçak seferleri durdurulurken gelen uçakların inişine izin veriliyor.  

SUDAN HÜKÜMETİ AÇIKLAMA YAPMIŞTI

AA’nın haberine göre Sudan hükümeti, dün akşam son olarak başkent Hartum'da ulusal ordu karargahı çevresinde süren rejim karşıtı gösterilerde dün 6'sı asker, 11 kişinin hayatını kaybettiğini belirtmişti.

Sudan resmi ajansı SUNA'da yer alan habere göre, Enformasyon Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan İsmail, "Siyasi Olayları Takip Komisyonu" toplantısı sonrası protesto gösterilerinin bilançosuna dair açıklamalarda bulundu.

İsmail, dünkü olaylarda 6'sı güvenlik güçlerinden 11 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti.

Muhalif Sudan Merkezi Doktorlar Komitesi'nin sosyal medya hesabından dün yapılan açıklamada ise Hartum'daki ordu karargahı çevresinde düzenlenen gösterilerde cumartesi gününden bu yana 5'i asker 21 kişinin hayatını kaybettiği, güvenlik güçlerinin gösterilere müdahalesi sonucu 153 kişinin yaralandığı ifade edilmişti.

Hartum'da ulusal ordu merkez yerleşkesi çevresinde toplanan göstericiler, cumartesi gününden bu yana Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'in istifası talebiyle gösteri düzenliyor.

Sudan, 19 Aralık 2018'den bu yana hayat pahalılığının protesto edildiği, Ömer el-Beşir'in görevi bırakmasının istendiği gösterilere sahne oluyor.

Sudan Ordu Merkezinden yapılan açıklamada, ülke genelinde bu akşam 18.00’den itibaren geçerli olacak şekilde sokağa çıkma yasağı ilan edileceği duyuruldu.  

 

 • MAGAZİN
 • SPOR
 • YAŞAM
 • SANAT