• Bist 100
  94896.2
 • Dolar
  5,8452
 • Euro
  6,5079
 • Altın
  281,4870
İstanbul
16 / 23
0530 708 54 54
0530 708 54 54
30 Mart 2018 Cuma 00:24:24 | Son Güncelleme: 30 Mart 2018 Cuma 00:29:47

Sefilliği görmek için Yunanistan'a gidin

The Guardian gazetesi, okuyucuları için Yunanistan'da ekonomik krizi tecrübe edebilecekleri tatil paketi hazırladı. Paketin içinde sığınmacılar ve fakir ailelerle vakit geçirmek de var.

Yunanistan halkı yıllardır ekonomik krizle boğuşuyor. Suriye iç savaşının ardından ülkeye gelen sığınmacılar da bu sefaleti derinleştirdi.­ Ekonomik krizi bitirme sözü vererek iktidara gelen Aleksis Çipras hükümeti de halkı kandırdı, kemer sıkma politikalarıyla Yunanları canından bezdirdi. 

KRİZDEN DERS ALMAK 
İngiliz The Guardian gazetesi okuyucuları için Yunanistan’da bir tatil paketi hazırladığını duyurdu. Gazete, internet sitesinde 3 bin 500 dolara sattığı “7 gecelik eğitici ve bilgilendirici modern Yunanistan turu”yla okuyucularına “son mali krizden alınan dersleri keşfetme” fırsatı sunmayı amaçladığını kaydetti. 

İKİ GAZETECİ GEZDİRECEK 
Gazetenin Yunanistan muhabiri Helena Smith ve yerel gazeteci Manos Stefanakis'in rehberliğinde, Samos (Sisam) Adası'nda başlayan turun başkent Atina'yı da kapsadığı belirtildi. Tatil reklamında, tura katılanların Samos başta olmak üzere Yunanistan'daki sivil toplum kuruluşları temsilcileri, yerel gazeteciler ve bazı siyasetçilerle de bir araya gelme fırsatı yakalayacağı aktarıldı.   

FAKİR AİLELERLE BİR GÜN 
Tur çerçevesinde ayrıca gazete okuyucularının Pire Limanı'nda sığınmacı krizini derinlemesine inceleyebileceği, Atina'nın bazı mahallelerinde de yerel ailelerin günlük yaşamlarına dahil olabileceği belirtildi. Okuyucuların paket kapsamında yardım kampanyalarına katılabileceği de kaydedildi.    

OKUYUCULAR TEPKİ GÖSTERDİ 
“Siyasi Turlar” adlı bir turizm şirketinin ortaklığıyla hazırlanan tatil paketi İngiltere'de bazı kesimlerin tepkisini çekti. Bazı sosyal medya kullanıcıları söz konusu paketi “sefaletten kâr sağlama” olarak değerlendirirken, bazı kullanıcılar da turu “sefalet turizmi” ve “yoksulluk tatili” ifadeleriyle tanımladı. 

TAHLİYE TALEBİ 2. KEZ REDDEDİLDİ

Edirne'de askeri yasak bölgede yakalandıktan sonra tutuklanan 2 Yunan askerin avukatlarının yaptığı itiraz reddedildi. Edirne 2'nci Sulh Ceza Hâkimliği, önceki gün, 30 günde bir yapılan 'tutukluk gözden geçirme' duruşmasında Teğmen Aggelos Mitretodis’le Astsubay Çavuş Dimitros Kouklatzis'in tutukluluk halinin devamına karar vermişti. Yunan askerlerin avukatları karara 2. kez itiraz ederek askerlerin tahliyesini talep etti. 
Mahkeme avukatların itirazını kabul etmedi.