Savaş kapıda

Lübnan Başbakanı Hariri’nin istifa ettikten sonra Suudi Arabistan’dan ülkesine dönmemesi, Beyrut ile Riyad arasındaki tansiyonu yükseltti. Hariri’nin  alıkonulduğu öne süren Hizbullah, Riyad’ın kendilerine savaş açtığını iddia etti.

Riyad, Tahran ve Beyrut’un karşılıklı restleşmeleri savaş senaryolarını da beraberinde getirdi. Gerilim, 3 Kasım’da Riyad’ı ziyaret eden Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin 4 Kasım’da Suudi Arabistan’da istifa etmesiyle başladı.  Hariri, istifasının ardından Beyrut'a dönmedi. Lübnan Cumhurbaşkanı’nın ve hükümet yetkililerinin Hariri’yi defalarca ülkeye çağırmalarına rağmen Hariri Birleşik Arap Emirlikleri’ne gitti. Daha sonra tekrar Riyad’a döndü. Yaklaşık bir haftadır Hariri’nin ülkesine dönmemekte inat etmesi, Beyrut’ta yeni iddiaları ortaya çıkardı. Lübnanlı yetkililer başbakanlarının Riyad’da rehin tutulduğuna inanmaya başladı.

Rehin alındı iddiası 

The Independent'ın Ortadoğu muhabiri Robert Fisk de “Hariri'nin jeti 3 Kasım'da Riyad'a indiğinde gördüğü ilk şey, uçağını çevreleyen Suudi polisler oldu. Dışarıya çıktığında Hariri'nin ve korumalarının cep telefonuna el koydular. Bu şekilde Lübnan Başbakanı susturuldu” ifadelerini kullandı.  Fisk, Kral'ın Hariri'yi arayarak ülkeye çağırdığını söyleyerek Hariri'nin kendisine verilen istifa mektubunu okumaya mecbur edildiğini iddia etti. 

Temas kuruldu 

Tüm bu iddialardan sonra Fransa Cumhurbaşkanı Macron devreye girdi. Macron, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ziyaretinin ardından Suudi Arabistan'a sürpriz bir ziyarette bulundu. Macron, Hariri ile resmi olmayan temaslarda da bulunduğunu belirtti. Hizbullah lideri Hasan Nasrallah da Hariri'nin Suudi Arabistan'da ev hapsinde tutulduğunu söyledi. Nasrallah'a göre, Lübnan ve Hizbullah'a savaş açan Suudi Arabistan, İsrail'i Lübnan'a saldırması için kışkırtıyor. Hizbullah lideri, Hariri'nin istifasıyla Riyad yönetiminin Lübnan siyasetine eşi benzeri görülmemiş bir müdahalede bulunduğunu savundu. Nasrallah'ın açıklamaları Arap dünyasında canlı bağlantılarla verildi.

”ÜLKEYE GELSİN”

Lübnan'ın önde gelen Dürzi politikacısı Velid Canbolat ise Saad Hariri'nin artık ülkesine dönme zamanının geldiğini söyledi. Canbolat, Lübnan'da Hariri'ye alternatif bulunmadığını belirtti. Bir Twitter mesajında Canbolat, “İster zorla, ister kendi iradesiyle”, bir haftadır Lübnan'dan uzakta olan “Şeyh Saad'ın dönmesinin zamanı gelmiştir. Kendisinin alternatifi yoktur” dedi. Lübnan'daki Müstakbel Hareketi yetkilileri de Hariri'ye ülkeye dön çağrısı yaptı. Başkent Beyrut sokaklarına asılan posterlerde 'Hepimiz Saad'ız' yazıyordu.

Riyad’ın hedefi Tahran

Lübnan’ın, son dönemde Hizbullah'ın Yemen ve Suriye savaşındaki artan rolü nedeniyle İran ile Suudi Arabistan arasında kaldığı öne sürülürken, Hariri Hizbullah’ı işaret ederek güvenliğinden endişe ettiği için koltuğunu bıraktığını açıklamıştı. Ardından Suudi Arabistan, Hizbullah’ı destelediğini iddia ettiği İran’a yönelik yaptırım çağrılarını yinelemiş ve BM’den bu konuda adım atılması istenmişti.