S-400'ler ABD'yi yine endişelendirdi

ABD’nin sözcülüğünü yaparak S-400 hava savunma sistemine tepki gösteren Kemal Kılıçdaroğlu’na, Washington’dan jet hızıyla destek geldi. ABD’li yetkililer, “NATO üyesi ülkeler NATO sistemleriyle uyumlu askeri malzeme kullanmalı” dedi. 

n Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in askeri-teknik iş birliğinden sorumlu danışmanı Vladimir Kojin, TASS haber ajansına verdiği röportajda, Rusya ile Türkiye arasında S-400 füze sistemlerinin sevkiyatına yönelik sözleşmenin imzalandığını ve uygulanmaya hazırlandığını duyurmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Kazakistan dönüşü, gazetecilere verdiği röportajda Rusya’ya kaporanın verildiğini ve bu konuda kararlı olduklarını söylemişti. 

Uyum olması lazım 

CHP lideri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, FOX TV canlı yayınında İsmail Küçükkaya'nın konuğu olmuş ve Erdoğan’ın bu açıklamalarını değerlendirmişti. Kılıçdaroğlı, “Şimdi bir ülkenin silah sistemleri arasında uyum olması lazım. Birbirini tamamlayan sistemler olması lazım. Değişik ülkelerden farklı silahlar alırsanız bu gelecek açısından olumlu sonuçlar doğurmaz “ demişti. Bu açıklamasıyla adeta ABD’nin sözcülüğünü yapan Kılıçdaroğlu’na Washington’dan anında destek geldi. 

Aynı konuştular 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, günlük basın toplantısında “NATO üyesi ülkelerin NATO sistemleriyle uyumlu askeri malzeme kullanmaları önemli. Rusya sistemi, eğer Türkiye bahsedildiği gibi S-400'leri alırsa bu standartlara uymaz ve bu bizim için kaygı verici bir durum” diye konuştu. 

Batı'ya bağımlılığı bitiyor

Türkiye'nin bu alanda attığı büyük adım, Fransız medyasını da meşgul etmeye başladı. Ülkede yayın yapan Le Figaro yazarı Pierre Avril, S-400 alımını köşesine taşıdı. “Bu anlaşma, Rusların “Batı 2017” adını verdiği ve NATO’nun endişesine neden olan askeri tatbikatların arifesine rastlıyor” ifadelerini kullanan Fransız yazar, “Türkiye’nin mevcut hava savunma sistemleri Batı’ya bağımlıydı” diye yazdı. Pierre Avril, yazısına şöyle devam etti: “Batılılara meydan okurcasına “Artık bağımsızlığımızla ilgili kararları tek başımıza alacağız” dedi.

NATO da kabullenemedi

İsmi belirtilmeyen bir NATO yetkilisi Rus ajansına yaptığı açıklamada, “Şu anda NATO üyelerinden hiçbiri S-400 kullanmıyor. NATO herhangi bir satın alma işleminin detayları konusunda bilgilendirilmedi” dedi. Rus yetkililer daha önce, konunun hassas olması nedeniyle S-400 anlaşmasıyla ilgili detayları açıklamayacaklarını söylemişti. Bu nedenle anlaşmanın maliyeti ya da Türkiye'ye kaç tane S-400 bataryasının teslim edileceği net olarak bilinmiyor.