• Bist 100
  96.886
 • Dolar
  5,8002
 • Euro
  6,5351
 • Altın
  237,6529
İstanbul
6 / 15
0530 708 54 54
0530 708 54 54
29 Mayıs 2016 00:00 | Pazar

Paris'e sansür Gezi'ye belgesel

Çalışma yasasındaki değişim kararıyla kaosa teslim olan Fransa’da yüzbinlerce göstericinin sokaktaki eylemleri sürüyor. Fransa'nın ev sahipliği yapacağı EURO 2016’nın iptal olmaması için polisin insanlık dışı muamelesini görmezden gelen Fransız basınının hedefi ise yine Türkiye oldu. 

Adeta bir kıtlık ülkesine dönüşen Fransa’da uzayan kuyruklar, çıkan kavgalar, gazetecilere saldıran sürücüler, sürücü başına litre sınırlaması getiren benzinciler ve polisin gün geçtikçe insanlık dışı boyutlara ulaştırdıkları müdahaleleri tüm dünyayı endişelendiriyor. Tüm bu yaşanan kaosa rağmen Fransız basını olayları görmezden gelmeye devam ettiriyor. 

HÜKÜMET SİTELERİ ENGELLEDİ 

Ancak küçük haber siteleri, yangın yerine dönen ülkelerini ve polisin şiddetini dünyaya duyurmaya çalışıyor. Fransız polisinin göstericilerin yüzlerini hedef alarak gaz bombası fırlattığı anın görüntüleri hükümetin sansürcü politikası uygulamasıyla silindi. Haberin yer aldığı internet sayfalarını ziyaret eden kullanıcılar uyarıyla karşılaşıyor. 

GOOGLE OFİSİNE BASKIN 

Fransız hükümetinin sansürcü ve baskıcı politikası bunlarla sınırlı kalmadı. Vergi kaçırdığı sıkça basında yer alan internet arama motoru Google'ın genel merkezine baskın yapıldı. Gözdağı verilmek istenen Google'a yönelik baskının perde arkasında ise, yine sansürcü politika uygulaması yatıyor. 

Almanya'nın ikiyüzlülüğü

Alman Der Spiegel Dergisi, Türkiye'de yaşanan Gezi parkı olaylarını kışkırtmak için 10 sayfalık Türkçe özel ek çıkarmıştı. Alman dergi benzer olaylar Fransa'da yaşanınca görmezden gelmeyi tercih etti. Tavır değiştiren Der Spiegel, ilk sayfasına Paris manzaralı fotoğraf koydu. Fransa'ya destek vermek amacıyla da üzerine de ‘yenilmez güzellik’  yazdı.