Pakistan Suudi Arabistan'a 1000 kişilik ordu gönderdi

Pakistan, bin kişiden oluşan bir askeri birliği Suudi Arabistan'a gönderdi. Bu birliğin ne amaçla gönderdildiği henüz gizemini korurken, analistlere göre bu birlik, yolsuzluk gözaltılarıyla zayıflayan kraliyet ailesini korumak üzere buraya sevk edildi.

Suudi Arabistan'a bin kişilik bir ordu gönderen Pakistan'ın bu hamlesini neden yaptığı henüz açıklık kazanmazken, Pakistan'da yayın yapan bir gazetenin haberine göre ülkedeki politikacılar bu konunun tartışılmasını istedi, Savunma Bakanı Dastgir parlamentoya çağırıldı.

Üç yıl önce Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun Yemen'deki operasyonuna katılmayı reddeden Pakistan'ın şimdi bin kişilik bir orduyu Suudi Arabistan'a göndermesiyle ilgili açıklama yapan Pakistan Savunma Bakanı Khurram Dastgir, bu birliklerin eğitim için gönderildiğini ve -Yemen'i kastederek- Krallık'ın dışına konuşlandırılmayacaklarını belirtti.

Parlamenterler Savunma Bakanı Dastgir'in parlamentoda yaptığı açıklamalardan tatmin olmazken, Senato Başkanı Raza Rabbani, "Bu kararın neden alınmış olduğu aydınlanmadı, üzgünüm ama açıklamalarınız yetersiz." ifadelerini kullandı.

Pakistan'da yayın yapan Dawn gazetesinde yer alan bilgiye göre Senato Başkanı Rabbani, konuyla ilgili daha fazla detay vermeyi reddeden Savunma Bakanı Dastgir'i, parlamentoyu küçük görmekle itham etti.

Pakistan içerisinde bu tartışmalar sürerken, konunun uzmanları ve analistler ise bu bin kişilik Pakistan birliğinin gerçek görevinin, Suudi Arabistan'da aylar süren ve krallığın en zengin insanlarından yüzlercesinin yolsuzluk gerekçesiyle gözaltına alınması olaylarından dolayı zayıflayan Suudi kraliyet ailesini korumak olduğunu belirtiyor.

İLK KEZ OLMUYOR

Eğer analistlerin bu iddiası doğru ise, Suudi kraliyet ailesi Pakistan ordusu tarafından ilk kez korunmuş olmayacak. 1970'lerin başında Suudi Arabistan Kralı Faysal ile dönemin Pakistan Cumhurbaşkanı Zülfikar Ali Butto arasında sıcak ilişkiler kurulmuş ve Pakistan ordusu ilk kez krallıkta boy göstermişti.

1982'de ise Suudi Arabistan Kralı Fahd'ın, daha sonra Pakistan Cumhurbaşkanı olacak olan General Ziya-ul Hak'tan talebi üzerine, Pakistan ordusu krallığa zırhlı bir birlik göndermişti. Eski bir CIA analisti olan Bruce Riedel, kaleme aldığı bir yazıda, bu "elit birlik"in, Suudi kraliyet ailesini iç ve dış tehditlerden korumak üzere görevlendirildiğini belirtmişti.

Middle East Eye'a açıklama yapan eski CIA analisti Riedel, geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan'a gönderilen bin kişilik Pakistan birliğinin, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman'ın kişisel korumalığını yapacağına inandığını söyledi.

star.com.tr