Obama kan gölüne çevirdiği coğrafyayı unuttu 

ABD’nin sekiz gün sonra görevi bırakacak Başkanı Barack Obama, veda konuşmasını yaptı. Obama konuşmasında, Ortadoğu’ya hiç değinmedi. İç savaşın büyümesinde büyük etken olan Obama, Suriye’yi ise ağzına bile almadı. 

Beyaz Saray'daki koltuğunu seçilmiş Başkan Donald Trump'a 20 Ocak'ta devredecek Obama, veda konuşmasını siyasete başladığı ve “memleketim” diye tanımladığı Chicago'da yaptı. Obama 8 yıllık başkanlığı döneminde başta ekonomi olmak üzere birçok alanda başarılı olduğunu savundu. Dış politikayla ilgili sınırlı yorumlar yapan Obama, dünyanın en çok tartıştığı ve kendi yönetiminin de sıkça eleştirildiği konuların başında gelen Suriye'deki iç savaşa hiç temas etmedi. Obama, Ortadoğu ile ilgili sorunlara da değinmedi.

DEAŞ’la mücadele iddiası 

Aşırılıklarla mücadelenin süreceğini bildiren Obama, “DEAŞ masum insanları öldürmeye çalışacaktır ancak biz anayasamıza ve ilkelerimize ihanet etmediğimiz sürece Amerika'yı yenemeyecekler.” değerlendirmesinde bulundu. Obama, DEAŞ ile verdikleri kararlı mücadelede bu terör örgütünün birçok liderini öldürüldüklerini ve “DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyon sayesinde örgütün elindeki toprakların yarısından fazlasını kaybettiğini” iddia etti.

Bakanı Kerry’den itiraflar 

Öte yandan Obama yönetiminin Dışişleri Bakanı olan John Kerry’den de itiraflar geldi. Kerry ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Suriyeli askerlere yönelik saldırılarının Rusya ile yaptıkları ateşkes anlaşmasına zarar verdiğini söyledi. 

200 milyonluk tören

ABD'nin başkenti Washington'da, Başkan Barack Obama'nın 20 Ocak'ta görevi seçilmiş Başkan Donald Trump'a devredeceği devir teslim töreniyle ilgili hazırlıklar devam ediyor. ABD'nin 44. Başkanı Obama, görevini 8 Kasım 2016'daki başkanlık seçimlerinden galibiyetle çıkan Trump'a devredecek. Törenin maliyetinin 200 milyon doları bulması bekleniyor.  Washington'da 20 Ocak Cuma günü hayat adeta duracak. Geniş bir alana sivil araçların alınmayacağı o tarihte metro ve otobüs gibi toplu taşıma araçları da kongre ile Beyaz Saray arasındaki bölgelere hizmet veremeyecek.