İnsanlığa Fransız!

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Paris sokaklarında yaşam mücadelesi veren mültecilere Fransız polisi, kan donduran bir müdahalede bulundu. Donma tehlikesiyle karşı karşıya olan onlarca mültecinin çadır ve battaniyelerine el konuldu.

Soğuk havaların etkisini gösterdiği Paris'te, bütün kampları kapatılan mülteciler zor şartlarda hayatta kalmaya çalışıyor. Uluslararası yardım kuruluşu MSF'nin yayınladığı açıklamaya göre, Fransız polisi sokakta kalan mültecilerin üzerindeki battaniyelerini bile topluyor.

Köprülerin altında yaşıyorlar

Paris'teki mültecilerin durumu hakkında konuşan MSF temsilcisi Samuel Hanryon, “Paris'te polis, mültecilerin hayatını kabusa çeviriyor. Özellikle son kamp kapandığından beri, yetkililer insanları sorunun çözüldüğüne inandırmak için çalışıyor” ifadelerini kullandı. Mültecilerin Paris'te sokaklarda ve metro istasyonlarında yaşadığını belirten Hanryon, “Kampların kapanmasına rağmen mülteciler bir yere gitmedi. Sığınakta yer bulamayan sığınmacılar köprülerin altında yaşıyor” ifadelerini kullandı.

Donma tehlikesi sürüyor

Polisin mültecilere karşı yıldırma politikası uyguladığını belirten Hanryon, “Ekibimiz polisin, mültecilerin üzerindeki battaniyeyi nasıl aldığını kendi gözleriyle gördü. Bu mültecilerin bir kısmı, hayatlarında hiç Avrupa kışı görmemiş ve gerçekten donuyorlar. Hayatları tehlike altında ancak polis bunu umursamıyor” ifadelerini kullandı.

Yunanistan'da da durum aynı

Fransa, mülteci sorununu çözmek için Paris yakınlarındaki kampları kapatmış ve mültecilere ülkelerine dönmeleri için para teklif etmişti. Öte yandan benzer bir tablo da Yunanistan’daki göçmen kamplarında oluşmuştu. Derme çatma çadırlarda yaşam mücadelesi veren mültecilere, kış döneminde herhangi bir şekilde yakacak yardımı yapılmadığı basına yansımıştı.

Soğuktan ölen mülteci var

Bölgeden gelen fotoğraflarda, battaniye ve yorgan altında ısınmaya çalışan sığınmacılar dikkatlerden kaçmamıştı. Hatta bölgedeki kamplardan birince Afgan uyruklu bir mültecinin donarak can verdiği ve birçok sığınmacının aşırı soğuktan etkilenmeleri nedeniyle hastaneye kaldırıldığı öğrenmişti. Türkiye’ye yönelik mülteci yardımı konusunda herhangi bir adım atmamasına rağmen ders vermeye kalkan AB’nin, Avrupa’ya sığınan 40-50 bin mülteciyi ölüm sınırına getirilmesi konusunda nasıl bir açıklama yapacağı merak konusu oldu. 

Başbakan ülkesinden bi haber 

Paris sokaklarında Fransız polisi tarafından mülteci avı düzenlendiği saatlerde, Fransa Başbakanı Bernard Cazeneuve, Meclis Genel Kurulu’nda konuştu. Suriye’de yaşananları ‘insanlık dramı’ olarak nitelendiren Cazeneuve, buna karşı kayıtsız kalamayacaklarını belirtti. Hükümetlerinin, konuyla ilgili adımları kararlı bir şekilde atacağı yönünde vurgu yaptı. Ancak, Fransa’ya kaçan Suriyeli sığınmacılara yönelik insanlık dışı muameleye yönelik ise en ufak bir eleştiri getirmedi.