Nerdesin İbadi?

Türkiye'nin kendi güvenliği için DEAŞ ve PKK'dan gelecek terörist saldırılara karşı kurduğu Başika Kampı'nı tehdit olarak gören İbadi, ülkesindeki ABD postallı askerleri görmüyor mu?

Irak'ın egemen bir devle tolduğunu iddia eden İbadi, Irakta hiç bir yabancı askerin bulunmadığını söylemişti. Oysa Amerikan ordusu uçağıyla, helikopteriyle ve zırhlısıyla Musul operasyonunun ön cephesinde. İbadi bunu işgal olarak görmeyip Türkiye'yi işgalci ilan ederken egemenlik iddiasının da havada kaldığı açıkça ortaya çıktı.  


Haşdi Şabi'ler Telafer'e ilerliyor

Musul operasyonunun 3'üncü gününde kentin güneyinde 352 kilometrekarelik alan DAEŞ'tan temizlendi. Irak ordusunun hedefinde Türkmenler'in yaşadığı Telafer kenti bulunuyor. Musul operasyonunda Kürt güçleri peşmergenin komutanlığını yapan General Şirvan Barzani, iki hafta içerisinde Musul kent merkezine yaklaşacaklarını ve Musul'u 2 ay gibi bir süre içerisinde kurtarabileceklerini söyledi. Şii milis Haşdi Şabi'nin komutanı ise, Türkmen kenti Telafer ve Musul'un kent merkezine gireceklerini duyurdu. İngiliz The Guardian gazetesine konuşan Telaferli bir sakin Şii milislerin intikam saldırıları düzenlemesinden endişe ettiklerini söyledi.