• Bist 100
  98.454
 • Dolar
  5,3234
 • Euro
  6,0499
 • Altın
  219,2755
İstanbul
9 / 14
0530 708 54 54
0530 708 54 54
19 Mart 2017 12:40 | Pazar

Kuzey Kore'den 'yüksek performanslı füze motoru' denemesi

Kuzey Kore ordusunun füze motoru denemesinin ardından Kim Jong-un, "Bugün elde ettiğimiz başarıda dünya yakında tarihi bir ana tanıklık edecek" dedi

Kuzey Kore ordusu, yüksek performanslı füze motoru denemesi gerçekleştirdi.

 

Yapılan açıklamada, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un denemeyi ülkenin füze endüstrisinde "yeni bir başlangıç" olarak nitelediği belirtildi.

 

Füze motorunun Kuzey Kore'nin birinci sınıf uydu fırlatma kapasitesi başarısına yardımcı olacağı aktarıldı.
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, denemenin ardından yaptığı açıklamada, "Bugün elde ettiğimiz başarıda dünya yakında tarihi bir ana tanıklık edecek" ifadesini kullandı.

 

Kuzey Kore yönetimi, ülkenin egemenlik hakkının ABD ile Güney Kore'nin ortaklaşa düzenlediği askeri tatbikatta zarar görmesi durumunda "acımasız" saldırılar düzenleyeceğini bildirdi.

 

Pyongyang yönetimi resmi haber ajansı KCNA aracılığıyla yayımladığı açıklamada, ABD ile Güney Kore'nin ortaklaşa düzenlediği tatbikattan Kuzey Kore'nin rahatsızlık duyduğunu belirtti. 

 

 

ABD'nin Kore yarımadası açıklarına savaş gemileri göndermesini "pervasız tertip" olarak niteleyen Kuzey Kore yönetimi açıklamada, "Kuzey Kore'nin egemenliği ve onuruna biraz da olsa zarar verirlerse Kuzey Kore ordusu karadan, havadan, denizden ve deniz altından acımasız saldırılar düzenleyecek." ifadesine yer verdi.ABD donanmasına ait USS Carl Vinson uçak gemisi liderliğindeki gemiler Güney Kore ile ortak tatbikat yapmak için bölgede bulunuyor. ABD ve Güney Kore'nin ortak tatbikatı 1 Mart'ta başlamıştı.
 


Bu yılki tatbikat, Kuzey Kore'nin geçen ayki füze denemesi ve Seul'ün Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un üvey kardeşi Kim Jong-nam'ın 13 Şubat'ta Malezya'da öldürülmesi olayının arkasında Pyongyang yönetiminin olduğuna dair iddiaları yüzünden iki ülke arasında gerginliğin yükseldiği bir döneme rastladı.

 

ABD, KUZEY KORE TEHDİDİNE KARŞI YENİ ÜS KURUYOR

 

Amerika Birleşik Devletleri, geçtiğimiz hafta dört adet balistik füze denemesi yapan Kuzey Kore'ye karşı yeni bir hamle yapmaya hazırlanıyor.


ABD'nin Kuzey Kore tehdidine karşılık, Güney Kore'ye insansız hava araçları için kalıcı bir istasyon kuracağı ve çok sayıda saldırı aracını bu istasyona konuşlandıracağı açıklandı.

 

 

 

ABD bu yıl daha önce, bu insansız hava araçlarıyla entegre çalışabilen 24 Apache tip helikopteri Güney Kore'ye göndermişti.

 

ABD'nin Güney Kore'ye konuşlandırmayı planladığı insansız hava araçlarının, 24 saat havada kalabildiği ve Hellfire füzeleri taşıyabildiği belirtildi.

 

ABD Ordusu, insansız hava araçlarını dünyanın bir çok ülkesinde düzenlediği operasyonlarda etkili bir şekilde kullanıyor.

 

KUZEY KORE FÜZELERİNİN HEDEFİ AÇIKLANDI

 

Kuzey Kore'nin dünyayı ayağa kaldıran balistik füze denemesinin görüntüleri yayınlandı. Füzelerin Japon Denizi'ne düşmesiyle sonuçlanan tatbikata Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un'un liderlik ettiği belirtildi.