Koalisyon DEAŞ’ı da PYD’yi de büyüttü 

ABD’nin liderlik ettiği 65 koalisyon ülkesinin  DEAŞ’a karşı düzenlediği operasyonlar süresince hem örgüt hem de PYD Suriye topraklarında daha fazla alanı kontrol altına aldı. Türkiye ise 55 günde DEAŞ ve PYD’ye darbe üstüne darbe vurdu. 

Suriye’deki iç karışıklık ve savaştan yararlanarak önce lokal alanları denetim altına alan ardından ise geniş topraklara ulaşan DEAŞ, Ortadoğu’nun en tehlikeli terör örgütü haline geldi. Suriye’de ve Irak’ta kritik kentleri ele geçirerek, milyonlarca insanın göç etmesine ve binlercesinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Kan donduran infazlarını kayda alarak internet üzerinden servis eden terör örgütü, dünyanın çeşitli noktalarında saldırılar düzenledi. Suriye’de ve Irak’ta etkinliğini artıran ve terörünü uluslararası alana kaydıran örgüte karşı ABD’nin öncüğünde bir koalisyon gücü oluşturuldu.

Binlerce bombardıman yapıldı

Galler’de düzenlenen NATO toplantısında alınan karar doğrultusunda ilk etapta 10 üye devlet DEAŞ’a karşı savaşmak için tek çatı altında toplandı. Daha sonra birçok devletin katılımıyla genişleyen koalisyon, 65 ülkenin DEAŞ’a karşı mücadele ettiği bir yapı haline geldi. Koalisyonun kurulduğu 5 Eylül 2014 tarihinden günümüze Suriye’deki terör örgütlerinin hareketliliği, hedeflenenden aksi yönde oldu. Başta ABD olmak üzere, koalisyon gücünü oluşturan devletlerin uyguladığı yanlış politikalar terör örgütü PYD ve DEAŞ’ın daha fazla toprak kazanmasına sebep oldu. Muhaliflere yönelik silah ve mühimmat desteklerinin birçok defa ‘yanlışlıkla’ DEAŞ’a yapılması, örgütün hem manevra kabiliyetini hem de silahlı gücünü artırdı.

Türkiye düğmeye bastı

 DEAŞ’a yönelik operasyonlarda kurtarılan bölgelerde ise ne Şam rejimi ne de ılımlı muhaliflerin denetim sağlanmasına izin verilmedi. Türkiye’nin güney sınırı boyunca uzanan hatta, bir ‘terör koridoru’ oluşturulma hedefiyle PYD hakimiyet alanını genişletti. Yerel kaynaklara göre ise terör örgütü DEAŞ, bir diğer terör örgütü PYD’ye bazı alanları hiçbir şekilde çatışma yaşanmadan bıraktı. Tüm bu gelişmeler yaşanırken Türkiye, 24 Ağustos 2016 tarihinde güneyinde oluşturulmaya çalışılan ‘terör koridoru’na izin vermemek ve artan DEAŞ tehdidini ortadan kaldırmak amacıyla düğmeye bastı.

Kısa sürede büyük darbe indi

Şanlı Türk ordusu öncülüğündeki ÖSO kuvvetleri sınırın Suriye tarafına geçerek DEAŞ’a darbe üstüne darbe indirdi. Önce Cerablus terör örgütünden temizlendi, ardından Mare ve Azez hattı birleştirilerek bütünlük sağlandı. Geçtiğimiz günlerde ise DEAŞ’ın ikinci başkenti olarak nitelendirilen El Bab’dan önceki son durak olan Dabık’a operasyon düzenlendi. Örgütün çok iyi koruduğu ve önemli karargahlarının bulunduğu belirtilen stratejik nokta, sadece 24 saat gibi kısa bir sürede temizlendi.  65 koalisyon gücü 2 yıla yakın süredir DEAŞ’a yönelik somut bir kazanım elde edemezken, Fırat Kalkanı Operasyonu’nun 55. gününde 845 kilometrekarelik alan teröristlerden temizlenerek sivillerin kullanımına açıldı.