İran Yargı Erki'nden Ahmedinejad'a şaşırtan suçlama: ABD ve İsrail'le yol tuttu

İran Yargı Erki Sözcüsü Gulamhüseyin Muhsin Ejei, eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve yardımcılarını ABD ve İsrail'le yol tutmakla suçladı.

İran'dan yayın yapan entekhab haber sitesine göre, başkent Tahran'da  basın toplantısı düzenleyen İran Yargı Erki Sözcüsü Gulamhüseyin Muhsin Ejei, eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ı hedef alan açıklamalar yaptı.

Ejei, Ahmedinejad ve yardımcılarının ABD ve İsrail'le bir yol  tuttuğunu ve son günlerde yaptıklarıyla haklarında açılan yolsuzluk dosyalarıyla  ilgili hukuki süreci baltalamaya çalıştığını öne sürdü. 

Suçlamaları reddeden Ahmedinejad'a delilleri sunduklarını belirten  Ejei, kanunlara saygı göstermeyenlerin diktatörlük yaptıklarını söyledi.

İran'ın eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın yardımcısı Hamid Bakayi,  "yolsuzluk" iddiasıyla yargılandığı davada 15 yıl hapis ve 80 kırbaç cezasına  mahkum edilmiş, yine yardımcılarından İsfendiyar Rahim Meşai de dün Tahran Devrim  Mahkemesinin başlattığı bir soruşturma kapsamında gözaltına alınmıştı.  Ahmedinejad, yargı erkinin kararlarına karşı gelerek, yargı erkinin kendi  yolsuzluğunu bu gibi adımlarla örtbas etmek istediğini belirtmişti.

AA