Güvenlik güçlerine olağanüstü yetki 

Terör örgütlerine karşı mücadelesinde Türkiye’den ‘yumuşama’ isteyen Almanya, söz konusu kendi güvenliği olunca radikal değişiklikleri ön gören çok sayıda yasa değişikliğine gidiyor. 

Berlin'de yaşanan terör saldırısının ardından Alman hükümeti güvenlik birimleri tarafından ‘tehlikeli‘ olarak derecelendirilen radikal gruplarla mücadele için yasalarda sertleştirmeye gidiyor. Yurt dışından gelen olası teröristlerin sınırdışı edilmeden önce tutuklanmaları kolaylaşıyor.

İstediğini gözaltına alabilir

Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ve Federal Adalet Bakanı Heiko Maas Berlin'deki görüşmenin ardından yaptıkları açıklamada, tehlikeli bulunan mülteciler için 'gözaltı gerekçelerinin' yeniden düzenleneceğini belirttiler. Yapılan değişikliklerle birlikte, Alman güvenlik güçleri hiçbir neden gözetmeksizin istediği mülteciyi gözaltına alabilecek.

İade yoksa yaptırımlar kapıda

Öte yandan sığınmacıların vatandaşı olduğu ülkelerle sürdürülen iade pazarlıklarında tüm siyasi olanakların kullanılması, gerektiğinde ülkelere yapılan kalkınma yardımlarının kesilmesi konusunda da iki bakan uzlaştı. Oysa Almanya Türkiye’den firar eden çok sayıda PKK’lı ve FETÖ’cüye, Ankara’dan gönderilen ‘iade edin’ talebine rağmen ev sahipliği yapıyor.