Avrupa Komisyonu üç AB üyesi ülkeyi şikayet edecek

Avrupa Komisyonu, mülteci kabul etmeyen Polonya, Macaristan ve Çekya’yı Avrupa Adalet Divanına şikayet kararı aldı.

2015 yılında başlanan Yunanistan ve İtalya’daki kamplarda yığılan 160 bin sığınmacının AB üyesi ülkelere yerleştirilmesi programında yer almayan üç ülke hakkında soruşturma başlatan Avrupa Komisyonu, bugün aldığı kararla söz konusu  üç ülkeyi Avrupa Adalet Divanına şikayet etmeye karar verdi. Mültecilerin dağıtımı mekanizmasında yer almanın Avrupa Birliği hukukuna göre yasal bir zorunluluk olduğunu belirten Komisyon, söz konusu ülkelerin bugüne kadar yapılan tüm uyarılara rağmen mülteci kabulüne yanaşmaması üzerine bu kararı aldı. Komisyon, şimdilik bu üç ülke için Adalet Divanından herhangi bir ceza talep etmedi. 
 
Yapılacak incelemeler neticesinde Adalet Divanı, Avrupa Komisyonunun başvurusunu haklı  bulur ve davalı ülkeler buna rağmen mülteci alımına razı gelmezse Komisyon söz konusu ülkelere para cezası verilmesini isteyebilecek. Ancak tüm bu sürecin birkaç yıl sürmesi bekleniyor. 
 
Avrupa Komisyonu, geçtiğimiz Haziran ayında bugüne kadar hiç mülteci almayan Polonya ve Macaristan ile onun üzerinde mülteci kabul eden Çekya’ya yönelik soruşturma başlatmıştı. Polonya mülteci kabulüne güvenlik gerekçesiyle karşı çıkmış, mülteci krizi konusunda AB ile dayanışmasını Birliğin sınırlarını koruyarak ve AB dışındaki kamplarda kalan göçmenlere yardım ederek gösterdiğini ifade etmişti.

İHA