Araplar’dan İbadi’ye sert tepki: Ahmakça

Musul’a yönelik operasyonun hemen öncesinde hadsiz ifadeler kullanarak Türkiye’yi hedef alan İbadi’ye Arap aşiretler tepki gösterdi. Yapılan açıklamada Türkiye’ye güvendikleri ve Türk askerinin operasyona dahil olması gerektiği vurgulandı. 

Irak'ın Ninova kentindeki aşiret liderleri, Bağdat hükümetinin Türkiye karşısında takındığı tavrı “ahmakça” diye nitelendirdi. Erbil'de aşiret liderlerinin katıldığı ve “Ninova, kurtuluşa evet yıkıma hayır” temasıyla düzenlenen toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin terörle mücadeleye ve kentlerin kurtarılmasına verdiği destek memnuniyetle karşılanırken, Ninova'nın merkezi Musul'un kurtarılması için başlatılacak operasyona Şii milislerden oluşan Haşdi Şâbi'nin katılmasına karşı çıkıldı. Irak hükümeti ve parlamentonun takındığı tavrın tahrik edici olduğuna dikkat çekilirken, “Kâsım Süleymâni ve milislerinin Salahaddin, Diyala, Kerkük ve Bağdat'ta Iraklıların cesetleri üzerinde dans etmesi ve yabancı ülkelerin ülkenin içişlerine karışması hükümeti tahrik etmezken Türkiye'ye düşmanca davranılıyor” denildi. 

İbadi’den yeni tehdit 

Türkiye’ye ve DEAŞ’a karşı yerel güçleri eğiten Türk askerine düşmanca tutumunu sürdüren Irak Başbakanı İbadi, hadsiz tehditlerine bir yenisini daha ekledi. “Musul operasyonuna Türk ordusunun katılımına izin vermeyeceğiz. Gerekirse onlarla savaşırız” diyen İbadi, uluslararası güçleri Türkiye’ye karşı birleşmeye davet etti. “Artık tavrınızı netleştirin. Bu savaşta bizim tarafımızı mı tutuyorsunuz, yoksa Türk devletinin mi” diye sordu.