ABD teröristlerini Astana’da istiyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Suriye’nin görüşüleceği Astana Zirvesi'nde Kürtleri temsilen terörist örgüt PYD/PKK’nın da masada olması gerektiğini söyledi. Toner'in bu açıklaması tepki çekti.

Amerika Birleşik Devleri, her türlü mühimmatı verdiği, mali destekte bulunduğu ve maddi kaynak sağladığı terör örgütü PYD/PKK’nın bölgedeki emellerine yönelik açıklamalar yapmaya devam ediyor. Terör ve terörist sevici Obama yönetiminin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner haddini aşan açıklamalarda bulunarak tepki çekti. Sözcü Toner, terör örgütü PKK’nın Suriye kolu olan PYD’nin, Suriye meselesinin görüşüleceği Astana toplantısında yer alması gerektiğini söyledi. Toner’a göre terör örgütü PYD/PKK Suriye’deki Kürtleri temsilen masaya oturmalı.

“PYD MASADA OLMALI” 

Mark Toner, bir soruya verdiği yanıtta; Suriyeli Kürtleri temsil eden PYD'nin terör örgütü DAEŞ'e karşı en etkili mücadele eden grup olduğunu ve PYD'nin de, barış görüşmelerinin yapılacağı masada olması gerektiğini savundu. Toner, 'PYD savaşta varlığı olan bir grup. Suriye'deki çözüm arayışlarında da seslerinin duyulması gerekiyor. Bize göre, bir noktada bu sürecin bir parçası olmak zorundalar' diye konuştu.

Silah vermiyorlarmış 

Toner, ABD'nin PKK'yı terör örgütü olarak gördüğünü, PYD'yi ise terör örgütü olarak görmediklerini, kendilerine silah desteği vermediklerini, taktiksel destek sağladıklarını söyledi. Toner, 'Eğer PYD PKK değilse neden onlara silah vermiyorsunuz' sorusuna ise cevap verememesi dikkatlerden kaçmadı. Toner, 'Savunma Bakanı Ash Carter'ın, geçtiğimiz Nisan ayı sonlarında Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham'ın soruları üzerine, ABD'nin, Türkiye'nin tüm karşı çıkışlarına karşın silah ve maddi yardım sağladığı PYD ve PKK arasında işbirliği olduğunu bildiği' sözlerinin anımsatılması üzerine, 'Carter'ın açıklamaları şu an önümde olmadığı için buna ilişkin değerlendirme yapamayacağım' dedi. 

PYD saf dışı kaldı

Suriyeli Kürtler, Esed yönetimiyle görüşmelere yaparak, Suriye’deki Kürtlerin geleceği hakkında görüş alışverişlerine başladı. Dün yapılan görüşmede, bölgenin önde gelen Kürt aileleri, Esed güçleriyle bir araya geldi. Suriyeli Kürtler, geçiş aşaması için üç evreli bir rapor hazırladı ve referandum talep ederek kendi gelecekleri ile ilgili karar talep etti. Görüşmelerde PYD/PKK gibi terör örgütlerinin temsilcileri ise yer almadı.

Ön hazırlıklar başladı

Suriye'de Beşşar Esed rejimi güçleri ve muhalifler arasında uzlaşma sağlamak amacıyla, Türkiye ve Rusya'nın Astana'da düzenlemeyi planladığı toplantının ön hazırlıkları sürüyor. Rus heyetle ilk görüşme gerçekleşti. Suriyeli muhalif gruplar Ankara'da çalışmalarına devam ediyor.