ABD gerilimi tırmandırıyor

ABD iki gün önce İran teknelerinin kendilerine taciz bulunduğunu iddia ederek ateş açmıştı dün de Rusya’ya ait uçakların kendilerini taciz ettiğini öne sürdü. ABD kaynakları kaza olabilir vurgusu yaptı. 

ABD ve Rusya arasında diplomatik gerginlik devam ederken, iki ülkenin de asker bulundurduğu Suriye'den tehlikeli bir yakınlaşma haberi geldi. ABD kaynakları, Rus uçaklarının kendilerini, taciz ettiği bilgisini verdi. ABD’li yetkililer, Suriye hava sahasında uçmakta olan bir ABD radar uçağının, Su-35 tipi Rus savaş uçağının yaklaşmakta olduğunu fark ettiklerini Rus savaş uçağının ABD uçağını taciz etmesi üzerine, ABD'li pilotun Rus pilotu bir kaç kez uyardığı ancak Rus pilottan cevap alamadığı iddia etti.

İran’a da ateş açmışlardı 

ABD ile İran donanması arasında da iki gün önce bir gerginlik yaşanmıştı. ABD’li yetkililer İran Devrim Muhafızlarına ait teknelerin kendilerine hızla yaklaşarak tehdit ettiklerini ileri sürmüştü.  Bunun üzerine ABD Savunma Bakanlığı, Hürmüz Boğazı'nda bulunan ABD destroyerine hızla yaklaşan İran Devrim Muhafızları'na ait dört gemiye uyarı ateşi açtığını duyurmuştu.

ABD, uçakları 20 sivili öldürdü 

Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov, ABD'ye ait B-52 tipi stratejik bombardıman uçaklarının 3 Ocak'ta Rusya'ya bildirimde bulunmadan Suriye'nin İdlib kentindeki hedefleri vurduğunu ve 20 sivili öldürdüğünü ifade etti.  ABD uçaklarının 29 Eylül'de Deyr Ez Zor'da Suriye ordusuna ait mevzileri vurduğunu ve bunun ardından DEAŞ'In taarruza geçtiğini anımsatan Gerasimov, bunun bir örneğinin de İdlib'de yaşandığını vurguladı. 

Moskova'nın yeni koruyucuları

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Moskova ve merkez sanayi bölgesinin hava güvenliğini güçlendirmek amacıyla S-400 “triumf” hava savunma füze sisteminin başkent yakınlarındaki Podolsk şehrine konuşlandırıldığı ve bugün devreye sokulacağı belirtildi. Sistemin 400 kilometre menzile sahip olduğu ve Moskova dahil 12 bölgenin hava sahasında etkili olacağı ifade edildi.  Rusya'nın Arktik bölgesindeki hava sınırlarının güvenliği amacıyla da Kuzey Filosu'na yıl içinde S-400 sistemi verileceği kaydedildi. 

Düşen uçakla ilgili iddialar 

 

Rusya Savunma Bakanlığı, aralarında dünyaca ünlü Kızıl Ordu Korosu'nun üyelerinin de olduğu 92 kişiyi taşıyan Tu-154 tipi askeri uçağın, ikinci pilotun hatası nedeniyle düştüğü yönündeki haberleri yalanladı. Bakanlık Sözcüsü İgor Konaşenkov, “Soruşturma tamamlanmadan önce bir dayanak olmadan birilerini suçlamanın ve sonuçlar uydurmanın kabul edilemez ve ahlak dışı olduğunu düşünüyoruz” dedi.