• Bist 100
  98.454
 • Dolar
  5,3234
 • Euro
  6,0499
 • Altın
  219,2755
İstanbul
9 / 14
0530 708 54 54
0530 708 54 54
08 Mart 2018 23:51 | Perşembe

6. Filo'dan geri adım

Yunan ve Rumların Akdeniz’de Türkiye ile ABD’yi karşı karşıya getirme oyunu tutmadı. Exxon’un gemilerini korumak için bölgeye geldiği iddia edilen ABD 6. Filo, “Kimseyi korumuyoruz. Tatbikat için geldik” dedi.

Türkiye ve KKTC’nin haklarını çiğneyerek Akdeniz’deki enerji kaynaklarını yağmalamaya çalışan Yunan ve Rumlar, ABD'li petrol şirketi Exxon Mobil'in gemilerini 10’uncu parselde sondaj yapması için bölgeye çağırmıştı. İki ülke basını, ABD donanmasına bağlı 6. Filo’nun şirket gemilerini Türkiye’nin engelleme girişimlerine karşı korumak için bölgeye geldiğini öne sürmüştü. Yunan ve Rumların kirli oyunu bu kez de tutmadı. 

‘TATBİKAT İÇİN BÖLGEDEYİZ’ 
Türk güvenlik kaynakları, ABD'ye ait savaş gemilerinin planlı tatbikatlar için bölgede bulunduğunu, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) bunu bilmesine karşın konuyu fırsata dönüştürüp algı operasyonu yaptığını ifade etti. Kıbrıs açıklarına giden Amerikan donanmasından da açıklama geldi. 6. Filo'nun sözcüsü, “Biz Exxon Mobil şirketi için değil tatbikat için bölgedeyiz” dedi.  Güvenlik kaynakları, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de sergilediği kararlı tutum sonrası tedirginliği artan Rumların AB/ABD gibi üçüncü tarafları yanına çekmeye çalıştığı için bu tür provokasyonlara giriştiğini kaydetti. Uzmanlar, “GKRY’nin, ABD 6. Filosu’na ait bazı gemilerin ‘JUNIPER COBRA-2018’ tatbikatına katılımını manipüle ettiği ve kendi menfaati istikametinde kullanmaya çalıştığı gözlenmektedir” uyarısını yaptı. 

10. PARSEL BÖLGE DIŞINDA 
Enerji uzmanları sondaj yapılması düşünülen parseller bakımından İtalyan ENI şirketinin faaliyet göstermeye çalıştığı 3. parselle ABD'li Exxon Mobil şirketinin faaliyet göstermek istediği 10. parselin, konumları itibarıyla farklılık gösterdiğini söyledi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı savaş gemileri KKTC’nin münhasır ekonomik bölgesi içinde bulunması sebebiyle ENI firmasına ait Saipem 12000 gemisini engellemişti. 10'uncu parsel ise KKTC ve Türkiye münhasır ekonomik bölgesi dışında kalıyor. 

ENI’nin gemisi girememişti 

İtalyan petrol şirketi ENI’nin dev sondaj gemisi ‘Saipem 12000’, geçen ay Türkiye'nin Akdeniz'de Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) olarak kabul ettiği alanda arama yapmak için bölgeye gelmişti. Türk donanmasına ait gemiler Rumların ısrarıyla 3 kez tartışmalı alana girmeyi deneyen gemiyi engellemişti. Rumlar bu hezimetin ardından ABD’li Exxon’a ait iki geminin bölgede arama yapacağını açıklamıştı.