Kış hastalıklarının çaresi kedi nanesi

Çayı ya da lapası yapılan 'kedi nanesi otu' boğaz ağrısı, sinüs, halsizlik ve baş ağrısı gibi soğuk algınlığı şikayetlerini geçiriyor.

14 Aralık 2017 23:32 | Perşembe - Güncelleme: 14 Aralık 2017 23:34 | Perşembe

Ballıbabagiller familyasından olan kedi nanesi otu, özellikle kediler üzerindeki uyarıcı ve halüsinojenik etkisiyle ünlü fakat bu “kedi uyuşturucusu”nun insanlara epey faydası var. Çayı, boğaz ağrısı, sinüs basıncı ve baş ağrısı gibi soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Ot, terlemeye sebep olduğundan ateşin düşürülmesinde de etkilidir. Gastrointestinal rahatsızlıkların giderilmesi, gazın azalması ve mide ağrılarının hafifletilmesine yardımcı olur. Ayrıca kanama ve şişliklerin azaltılması için kullanılır. Tohumundan yetiştirilmesi son derece kolay olan ve özellikle arıyla kelebekleri kendine çeken bir bitkinin yaprak ve mor çiçekleri yaz ya da sonbahar başlarında toplanarak gölgelik yerde kurutulur.  

UYKUSUZ GECELERE SON VERİYOR
- Kedi nanesi otu kökünün insanı sakinleştirdiğine, beyni yatıştırdığına, uykusuzluğa karşı yararlı olduğu, endişeyi azalttığı, stresi giderdiği ve kasları gevşettiğine yönelik birçok kanıt bulunmaktadır. 
- Otla ilgili yapılan araştırmalarda uykuya dalmayı kolaylaştırdığı, uyku zamanını uzattığı, derin uyku aşamalarını ve uyku kalitesini ciddi bir şekilde artırdığı gözlemlenmiştir. 
- Sakinleştirici ve yatıştırıcı sentetik ilaçların bağımlılık yapma ve yüksek dozdan kaynaklanan toksisite gibi ciddi yan etkileri bulunmaktadır. 
- Kökünün diğer sentetik ilaçların aksine  bağımlılık yapmadan  güvenli ve hafif bir biçimde sakinleştirici etkiye sahip olduğu belirtilmektedir. 
- Kullanımında ertesi gün sersemlik, uyuşukluk, konsantrasyon bozukluğu, zihinsel karmaşa ve fiziksel performansta düşüklük gibi yan etkilere neden olmaz. 

HUZURSUZ BACAK SENDROMUNA İLAÇ

- Kedi nanesi otunun içinde valerenik asit ve valepotriatlar gibi kimyasal maddeler tanımlanmış olmakla birlikte içindeki hangi maddenin merkezi sinir sistemini yatıştırdığı tam olarak bilinmemektedir. Yüzden fazla aktif kimyasal madde olduğu belirtilmektedir. 
- Daha iyi bir uyku, hafif anksiyete, gevşemek ve stresli anlarda sakinleşmeye yardımcı olmak amacıyla kullanılmaktadır.
- 2009 yılında yapılan bir çalışmada sekiz hafta boyunca günlük 800 mg valerian ekstresi alımı huzursuz bacak sendromu belirtilerinde hafifleme sağlamıştır.

KEDİLERE MUTLULUK VERİYOR

Kedi nanesinin kedinizin modunu yükseltici bir etkisi vardır. Kedinizde oldukça sıradışı etkiler gösterebilir; kedinizin daha sokulgan ya da özellikle sevecen davranmaya başlaması mümkündür. Ayrıca yuvarlanabilir, kedi nanesi kaynağına patisiyle vurabilir ya da yüzünü sürebilir. Veya etrafta sıçrayabilir ve görünmeyen avı kovalarmış gibi odadan odaya koşturan, oyuncu bir kediye dönüşebilir. Bazı kediler, yalnızca çok fazla rahatlayıp gevşeyecek ve gözleri dalacaktır. Bu davranış tümüyle bol miktarda miyavlama ya da hırlamayla kendini gösterebilir. Kedi nanesinin etkileri kısa sürelidir ve çoğunlukla 5 ila 15 dakika sürmektedir. 

UZUN SÜRE KULLANMAYIN

Genel kullanım dozunun yan etkileri çok azdır. Belirtilen dozdan daha fazla oranlarda alınması halinde huzursuzluk, baş ağrısı, görmede bulanıklık, sabahları halsizlik gibi durumlar görülebilir. Devamlı kullanımlarda 4-6 haftada bir kullanıma ara verilmesi tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde uyarıcı etki göstermeye neden olabilir.

ÇIBANI DA GEÇİRİYOR

Çıban tedavisinde kedi nanesinin körpe yaprakları ve çiçekli başağı ezilip lapası yapılır ve bu lapa çıbanlara sürülür. Aynı zamanda, baş ağrısına karşı da bu lapa şakaklara uygulanarak ağrının dinmesi sağlanabilir.