Twitter'raki paylaşımı nedeniyle şikayet üzerine Esen hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosunca, Twitter'daki küstah paylaşımı nedeniyle 3 vatandaşın yaptığı şikayet üzerine Esen hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı.

07 Aralık 2017 11:15 | Perşembe - Güncelleme: 07 Aralık 2017 11:43 | Perşembe

Hazırlanan iddianamede, şüpheli Esen'in Twitter adlı sosyal paylaşım sitesinde "ItırEsen@karlieskookie" kullanıcı adıyla yaptığı paylaşıma yer verildi.

Esen'in soruşturma kapsamında alınan ifadesine de yer verilen iddianamede, şikayete konu paylaşımı Twitter hesabından kendisinin yaptığını, 15 Temmuz şehitlerini anmak adına ironi olsun diye bu paylaşımı yaptığını, şehitlere veya halkın herhangi bir kesimine yönelik hakaret kastının bulunmadığını, kendisini düzgün ifade edememiş olduğu için bazı insanların yapmış olduğu paylaşımı yanlış değerlendirmiş olabileceklerini beyan ederek atılı suçlamayı kabul etmediğini söylediği belirtildi.

İddianamede, tüm dosya kapsamına göre şüpheli Esen'in sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımla 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünü anmakta olan halkın sosyal bir kesimini alenen aşağıladığının anlaşıldığı vurgulandı.

Bu kapsamda Esen'in "halkın bir kesimini sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçunu işlediği savunulan iddianamede, 6 aydan 1 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Değerlendirilmek üzere Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianamenin kabul edilmesi halinde, Esen'in yargılanmasına ilerleyen günlerde başlanacak.

TACI GERİ ALINMIŞTI

Türkiye çapında 22 Eylül'de düzenlenen Miss Turkey 2017 adlı güzellik yarışmasında birinci seçilen Itır Esen, 15 Temmuz hain darbe girişiminin birinci yılında, Twitter'da paylaştığı küstah bir mesajla gündeme gelmişti.

Bu mesajında 15 Temmuz şehitlerimiz ve gazilerimize hakaret eden Esen'in birincilik tacı, Miss Turkey organizasyon yetkilileri tarafından geri alınmıştı.

AA