Tescilli fasulyede hasat zamanı

Ordu'nun Akkuş ilçesinde üretilen tescilli Akkuş şeker fasulyesinin hasadına başlandı.

20 Eylül 2017 15:29 | Çarşamba - Güncelleme: 20 Eylül 2017 15:29 | Çarşamba

Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, Akkuş şeker fasulyesinin 2010 yılında Akkuş Ziraat Odasının  girişimleri sonucu Türk Patent Enstitüsü tarafından "coğrafi işaret" olarak  tescillendiğini anımsattı.

Akkuş şeker fasulyesinin hasadına başlandığını belirten Kaya, fasulye hasadının 20-25 gün sürebileceğini söyledi.

Kaya, ilçedeki 19 mahallenin tamamının tek geçim kaynağının Akkuş şeker fasulyesi olduğuna dikkati çekerek, "2 binin üzerinde çiftçimiz tarafından Akkuş şeker fasulyesi yetiştiriliyor. Bin 500 dönüm arazide üretimi yapılan Akkuş  şeker fasulyesinde bu sezon 300 ton rekolte bekliyoruz." dedi.

Bu fasulyeleri oda olarak kendilerinin satın alacağını aktaran Kaya,  "Kilogramı 13-16 lira arasında değişen fiyattan alacağımız fasulyeyi paketleyip  tescilli damgasını vurduktan sonra büyük marketlere satışını gerçekleştireceğiz.  Hiçbir üreticimizin elinde ürünü kalmayacak. Hepsinin alımını biz yapacağız."  diye konuştu.

Tescil sonrası Akkuş şeker fasulyesine ilginin her yıl arttığına  işaret eden Kaya, fasulyenin damak zevki, erken pişmesi ve kabuksuz olması gibi  birçok farklı özelliği bulunduğunu dile getirdi.

Kaya, beyaz renkli, kendine has tadı, aroması ve kokusu olan  fasulyenin gelecek yıldan itibaren ihracatının söz konusu olabileceğini  kaydederek, bu konuda girişimlerin devam ettiğini sözlerine ekledi. (AA)