Soysuzlar soluk alamayacak 

‘Zeytin Dalı Harekatı’ şehidi Astsubay Musa Özalkan, askeri törenle son yolculuğuna uğurlandı. Törene katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Üç beş tane ipsize, soysuza bu sınırlarda soluk aldırmayacağız” dedi. 

24 Ocak 2018 00:00 | Çarşamba - Güncelleme: 24 Ocak 2018 01:12 | Çarşamba

Afrin’i teröristlerden temizlemek için başlatılan ‘Zeytin Dalı Harekatı sırasında Kilis'in Gülbaba köyü doğusunda teröristlerle girişilen çatışmada şehit olan Piyade Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan için Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde askeri tören düzenlendi. Devletin zirvesinin hazır bulunduğu törende, şehidin cenaze namazını Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş kıldırdı.

ZAFERE İNANCIMIZ TAM 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, namazın ardından şehidin cenazesi başında yaptığı konuşmada, Bakara Suresi'nin 154. Ayeti’ni okuyarak, ayetin “Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz. Onlar diridirler ancak sizler bilemezsiniz” şeklindeki mealini aktardı. Mehmetçiklerin teröristlere karşı büyük bir mücadele içinde olduğunu ifade eden Erdoğan, “Bu operasyon, herhangi bir kavme,  ırka karşı değil, tamamıyla PYD/YPG/PKK  ve DEAŞ gibi bir terör örgütüne yöneliktir. Allah'ın izniyle zafere ulaşacağımıza inancımız tam” dedi.

KARAR BU MİLLETİNDİR 

Erdoğan, kararlı ve azimli olduklarını belirterek, “Acaba şunlar ne demiş, bunlar ne demiş, dünyada şu ülke nasıl bakmış, bu ülke nasıl bakmış, buna bakacak halimiz yok. Bu konudaki karar, bu milletindir. Bu millet kendi göbeğini kendisi kesecek ve bizi sınırlarımızda taciz eden üç beş tane ipsize, soysuza biz bu sınırlarda soluk aldırmayacağız” ifadesini kullandı.

EN GÜZELİYLE HALLEDERİZ 

Şehit Özalkan'ın sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlarıyla adeta geleceği okuduğunu söyleyen Erdoğan, “Bu tweet'lerde adeta şehadetten gelecek olan paranın bile nereye yatırılması gerektiğini de orada bildirdi. İnşallah bu millet güçlü. Biz bu noktada evladımızın inşallah bu vasiyetini zaten Türk milleti olarak kendimiz hallederiz. En güzeliyle hallederiz. İnşallah onu da yerine getiririz. Allah rahmet eylesin” diye konuştu. Erdoğan'ın oldukça duygulandığı görüldü.

DUALARLA UĞURLANDI 

Kılınan namaz ve konuşmaların ardından şehidin cenazesi tekbirlerle, askerlerin omzunda top arabasına alındı. Uğurlama sırasında törene katılanlar dua etti. Şehidin cenazesinin bulunduğu top arabası, kortej eşliğinde cami avlusundan ayrıldı. Şehit Özalkan'ın cenazesi, Ayaş’taki mezarlıkta defnedildi. 

ŞEHİT ASTSUBAYA VEDA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli ile hükümet üyeleri, komutanlar ve vatandaşlar hep birlikte cenazede saf tuttu. 

Erdoğan ve Yıldırım, şehit yakınlarına taziyelerini iletti.  

Erdoğan, şehidin annesi Hatice Özalkan’ı teselli etmeye çalıştı. 

ARKANDAYIZ CUMHURBAŞKANIM

Kortejin camiden ayrılmasından sonra makam aracına doğru yönelen Erdoğan, şehidin annesi Hatice ve babası Selahattin Özalkan’la bir süre sohbet etti. Bu arada vatandaşlar, “Cumhurbaşkanım arkanızdayız” şeklinde harekata ilişkin destek mesajlarını ilettiler. Tedavi gördüğü hastanede 91 yaşında hayatını kaybeden eski Devlet Bakanı ve Diyanet İşleri Başkanı Lütfi Doğan’ın cenazesi de aynı camide kılınan namazın ardından defnedildi. 

Son isteği yürek burktu 

Şehit Musa Özalkan’ın Afrin’e gitmeden önce vasiyeti bir arkadaşıyla paylaştığını ortaya çıktı.

ARKADAŞIYLA PAYLAŞTI 

Özalkan’ın vasiyeti şu şekilde: “Vasiyetimdir. Şehit olursam Kurt-ar Derneği aracılığı ile Telafer’deki Türkmen Bala’lar (çocuklar) için anaokulu, kreş veya kültür merkezi, devletin bana vereceği paradan yaptırılması ve ismimin konması. Reis vasiyetimdir, aileme iletirsin. Telefonumdan gelen mesaj kayıtlı dursun şahit olsun.” Sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlar dikkat çeken Özalkan’ın Twitter' dan “Biz aşkı, vatan için canını verenlerden öğrendik” yazdığı da ortaya çıktı.

15 Temmuz’da mesajı 

Şehit Özalkan’ın FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin ilk saatlerinde paylaştığı mesajlar da ortaya çıktı. Özalkan, “Böyle bir şeye kalkışan bizden değildir. Üniformamdan utandırdılar, Allah belanızı versin” ifadelerini kullanmış. Şehit askerin daha önceki dönemlerde ise annesinin başının kapalı olduğu için kışlaya alınmaması nedeniyle sosyal medyadan tepki mesajları paylaştığı öğrenildi.