Mehmetçik temizleyerek ilerliyor

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin’de terör mevzileri tek tek imha ediliyor. Operasyonun 4’üncü gününde Türk ordusu, kritik bölgeleri YPG’li teröristlerden temizledi.

24 Ocak 2018 00:00 | Çarşamba - Güncelleme: 24 Ocak 2018 01:04 | Çarşamba

TERÖRİSTLER DARMADAĞIN

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye'nin Afrin kentindeki PYD-YPG/PKK ve DEAŞ'lı teröristlere yönelik gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekatı, 4'üncü gününü tamamladı. Türkiye sınırını terörden temizlemek için Zeytin Dalı Harekatı kapsamında sınırı geçen TSK, Afrin'i YPG'ye dar etti. Terör hedeflerini imha eden TSK ve ÖSO birlikleri, bölgenin en stratejik yerlerinden biri olan Burseya Dağı'nı da terörden temizledi.

HATAY’A SALDIRILARIN MERKEZİ

Gece yarısından itibaren yoğun çatışmaların yaşandığı Burseya Dağı eteklerinde, YPG'li teröristler Mehmetçik karşısında daha fazla direnemedi. Teröristlerin etkisiz hale getirilmesinden sonra TSK ve ÖSO bölgedeki güvenliği sağlamaya başladı. TSK destekli ÖSO, Afrin'in batısından sürdürdüğü operasyonda ise Cinderes beldesinin El Hammam köyünü ve çevre tepeleri terör örgütü PYD/PKK'dan aldı. Cinderes, PYD/PKK’nın Hatay'ın Reyhanlı ilçesine saldırı düzenlediği stratejik bir bölge olmasının yanında, Afrin’e uzanan düz bir vadi konumunda.

TOPÇU BİRLİKLERİ VURUYOR 

Zeytin Dalı Harekatı'nın ilerleyen safhaları açısından Cinderes bölgesindeki gelişmeler önem arz ediyor. Öte yandan Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı çevresindeki topçu birlikleri tarafından belirlenen hedeflere yönelik atışlar devam ediyor. Yaklaşık 15 dakika aralıklarla Afrin kırsalında belirlenen hedefler vurularak, imha ediliyor. Top atışları sınır köylerinden de görülüyor.

KOMANDOLAR HAZIR KITA

TSK’ya bağlı komando birlikleri, Hatay’ın Kırıkhan ilçesine bağlı Yalankoz mevkiinde konuşlandırıldı. Bölgede bulunan tankların ve askeri araçların da bakımlarını yapan komando birlikleri olası bir takviye halinde Afrin’e gitmek için hazır bekliyor.

ÖSO TESLİM ALIYOR

TSK’nın desteklediği Özgür Suriye Ordusu, YPG’li teröristlerin kontrolündeki köyleri kurtarmaya devam ediyor. ÖSO askerleri girdiği köylerdeki YPG’lileri de bir bir teslim alıyor.

TERÖR İTTİFAKI 7 DÜVEL BİRLEŞTİ

Terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG'nin elinde bulundurduğu Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı, tüm hızıyla devam ediyor. Bölgede kararlı bir şekilde operasyonlar düzenleyen Mehmetçik, terör hedeflerini tek tek yok ederek örgütü köşeye sıkıştırdı. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne karşı koyamayan YPG'li teröristler, hapishanelerde tuttuğu DEAŞ'lı teröristleri de çatışmalara katılmak şartıyla serbest bıraktı. Mehmetçik’in ilerleyişini durduramayan terör örgütü DEAŞ'lıların ardından, YPG'li teröristlerin yanına paralı askerleri de katıldı. Daha önce de bölgede çatışmalara giren yabancı uyruklu teröristin cenazesi ülkelerine tabutlarla gönderilmişti. 

YÖRÜK TEYZEYE TEŞEKKÜR

Hatay’da asker için kurban keserek alnına süren Yörük teyze, “Ayağına taş değmesin” diyerek Mehmetçik'e dua etmişti. Kahramanlar, Afrin'deki teröristleri öldürmek üzere ateşlenecek olan füzenin üzerine “Yörük teyze Allah razı olsun 22.01.2018” yazdı. 

SİLAH ARKADAŞLARINI UNUTMADILAR

Isparta'nın Yalvaç ilçesinde askeri nakliye uçağının düşmesi sonucu şehit olan Hava Pilot Binbaşı Ümit Karamustafa, Hava Pilot Yüzbaşı Ali Şahin Odabaşı ve Hava Uçak Bakım Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Kadir Arlı'nın silah arkadaşları, Zeytin Dalı Harekatı'ndaki uçakların üzerindeki bombalara şehitlerin isimlerini yazdılar. 

VOTEL VE MCGURK TAZİYEDE

ABD'nin teröristlerle ahlaksız “ittifak-müttefik” faaliyetleri devam ediyor. ABD’nin Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel Terör örgütü DEAŞ'tan alınan, ardından yeni bir terör üssü haline getirilen Rakka'daki YPG kamplarına plansız bir ziyaret gerçekleştirdi. ABD'nin en yetkili isimlerinden olan CENTCOM komutanı Votel'in bu ziyareti YPG'ye olan desteklerini sürdüreceklerinin bir belirtisi olarak değerlendiriliyor. Rakka'dan gelen görüntüleri ABD Başkanı Donald Trump'ın DAEŞ ile mücadele özel temsilcisi Brett McGurk paylaştı. General Votel’in ziyareti sırasında McGurk da Aynel Arap’da teröristlerle bir araya geldi.  

ROKETATARLAR ATEŞLENDİ

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin'deki YPG hedefleri, Hatay'dan atılan roketatarlarla vuruldu. Terör mevzilerine ateşlenen roketler böyle görüntülendi. 

ZIRH DELİCİ TOPLAR

Hassa sınırının sıfır noktasına konuşlanan Türk tankları, terör örgütü mevzilerini zırh delici toplarla vuruyor. 

TOPLUCA GÖMÜLMEYE GÖTÜRÜLDÜLER

YPG'li teröristler “Türkleri durdurun” diyerek yardım çağrısı yaparken sayıları her geçen gün biraz daha azalıyor. Teröristlerin sığınaklarının, yaşam alanlarının da imha edildiği bölgede öldürülen YPG'li teröristlerin gömülmek üzere topluca götürüldüğü anların görüntüleri ortaya çıktı.  

Kamışlı’dan Mardin’e taciz ateşi

Mardin'in Nusaybin ilçesindeki Demirtete Hudut Karakolu’na, dün sabah saatlerinde Suriye'nin Kamışlı kentinden PKK/YPG terör örgütü mensupları taciz ateşi açtı. Anında hudut karakolunda bulunan tank ve ağır silahlarla karşılık verildi. Sınırdaki önlemler artırıldı. 

BAŞLARINA BOMBA YAĞDI

Terör yuvalarını temizlemeye kararlı olan Mehmetçik’in ZMA aracından, 3 teröristi vurduğu anların görüntüsü sosyal medyada paylaşıldı. Teröristlerin kaçıştığı ancak tam isabetle vurulduğu görülüyor.