İran'da istikrar korunmalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ruhani'ye Türkiye olarak İran'da istikrarın korunmasına önem verdiklerini söyledi. Ruhani de Erdoğan'ın duyarlı davranışına teşekkür etti.

04 Ocak 2018 00:00 | Perşembe - Güncelleme: 03 Ocak 2018 21:51 | Çarşamba

RUHANİ'YE DESTEK TELEFONU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Ruhani'yle telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre görüşmede, İran'da 28 Aralık'tan bu yana süren gösterilere değinildi. Erdoğan, Türkiye olarak İran'ın toplumsal huzur ve istikrarının korunmasına önem verdiklerini vurguladı.

'AÇIKLAMANIZ İSABETLİ OLDU' 

Erdoğan, İranlı mevkidaşı Ruhani'ye, halkın barışçıl gösteri hakkını kullanırken kanunların çiğnenmemesi gerektiği yönündeki açıklamasını isabetli bulduğunu ifade etti. İran Cumhurbaşkanı Ruhani de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a duyarlılığından dolayı teşekkür ederek, gösterilerin birkaç gün içerisinde sona ermesini umduklarını söyledi.

'DIŞ MÜDAHALEYE KARŞIYIZ' 

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ İran'daki protestolara ilişkin, “Türkiye, dış müdahalelerle veya şiddet kullanarak zorla ya da anayasa ve yasaların çizdiği meşru yol dışında başka bir yöntemle iktidara gelmeye de, iktidarı değiştirmeye de karşıdır” ifadesini kullandı. Bozdağ, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yaptığı değerlendirmede, olayları yakından takip eden Türkiye'nin, İran'da huzur, sükun, barış ve istikrarın korunmasını önemsediğini belirtti.

KURULACAK TUZAKLARA DİKKAT! 

İran'da meydana gelecek, getirilecek kriz, kaos ve çatışmaların İran, İranlılar ve bölgeye zarar vereceğinin aşikar olduğunu vurgulayan Bozdağ, şunları kaydetti: “İran'da huzur, sükun, barış ve istikrarın korunması için iktidarın ve halkın, kışkırtma ve provokasyonlara, kurulan ve kurulacak tuzaklara karşı dikkatli, basiretli ve sağduyulu hareket etmesinin gerekliliğini ve önemini bir kez daha vurgulamakta fayda görüyoruz.”