Erdoğan'dan Lozan resti

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan ziyaretinde, konuşmasına Lozan konusunda olumsuz ifadelerle başlayan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos'a cevap verdi. 94 yıl önceki anlaşmanın ardından çok şeyin değiştiğini belirten Erdoğan, Batı Trakya'daki Müslümanların durumunu hatırlattı.

08 Aralık 2017 00:34 | Cuma - Güncelleme: 08 Aralık 2017 00:57 | Cuma

CUMHURBAŞKANI Erdoğan, 65 yıl aradan sonra Türkiye'den Yunanistan'a Cumhurbaşkanı düzeyindeki ilk ziyareti gerçekleştirdi. Erdoğan barışçıl ziyaretinde konuşmasına özellikle Lozan konusunda olumsuz ifadelerle başlayan Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos'a tarihi cevaplar verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan “NATO'ya girmenizi bile biz sağladık” dediği Yunan Cumhurbaşkanı'na “Biz düşman olarak değil komşu olarak baktık” şeklinde karşılık verdi. Cumhurbaşkanı'nın cevapları sonrasında ses tonunu düşürdüğü görülen Yunan Cumhurbaşkanı geri adım atarak yetkilerinin kısıtlı olduğu gibi açıklamalarda bulundu. 

ANLAŞILMAYAN İNCELİKLER VAR 
Erdoğan, bazı gerçekleri açık ve net olarak Yunan mevkidaşı Pavlopoulos'un açıklamasında ortaya koyduğunu belirterek, “Ben de açık ve net olarak ortaya koyacağım. Özellikle Lozan konusunda zannediyorum hâlâ anlaşılmayan bazı incelikler var. 94 yıl önce yapılmış bir anlaşma ve bu anlaşma sadece Türkiye ile Yunanistan arasında yapılmış bir anlaşma değildir” ifadesini kullandı. Söz konusu anlaşmanın 11 taraf ülkesinin bulunduğunu, hatta Lozan Antlaşması'nda Japonya'nın, İngiltere'nin, Portekiz'in olduğunu anımsatan Erdoğan, bütün bu ülkelerle beraber hepsini kapsayan bir anlaşmayı konuştuklarını vurguladı. 

BATI TRAKYA'DAKİ TÜRKLER 
Erdoğan, 94 yıl içinde dünyanın adeta yeniden inşa edildiğini ve kurulduğunu, Türkiye ile Yunanistan arasında da bu arada birçok şeyin geliştiğini söyleyerek, “Mesela Lozan'da, buradaki Türklerle ilgili 'Müslüman azınlık' ifadesinin geçtiğinden bahsediyorsunuz. Doğrudur ama aynı zamanda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde 'Türk' ifadesi orada geçmektedir. Bu kararlarıyla da orada vardır” dedi. Buradaki Müslümanların yaşam koşullarının ne durumda olduğunun iyi değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden Erdoğan, Batı Trakya'da yaşayan Müslümanların kendi seçtikleri baş müftüyle değil atanan bir baş müftüyle yönetilmeye çalışıldığını söyledi. 

ENGEL OLSAK NATO'YA GİREMEZDİNİZ 
Cumhurbaşkanı Erdoğan Pavlopoulos'a, “Eğer biz engel olsaydık siz NATO'ya giremezdiniz. Çünkü bir ülkenin muhalefeti NATO'ya girmenizi engelleyebilirdi. Ama biz öyle bakmadık. Biz komşu diye baktık. Bugün de öyle bakıyoruz” dedi. Erdoğan, “Bizim hedefimiz şu; Kıbrıs'ta kalıcı, adil bir çözüm bulalım, aynı şeyi Ege'de bulalım. Bunlar, 'Lozan'da şöyle olmuş, böyle olmuş...' Tamam eyvallah ama biz o zaman olması gerekenleri şöyle bir an önce yapalım. Eğer bunlar gözden geçirilirse, birçok şeyin olması gerektiğini inanıyorum ki taraflar da kabul edecektir” ifadelerini kullandı. 

YUNAN MEDYASI ÇILDIRDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararlı konuşması karşısında ezik tavırlarıyla dikkat çeken Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos ülke gündemine oturdu.

ERDOĞAN, merhum Celal Bayar'ın 1952 yılındaki ziyaretinin ardından Yunanistan'a giden ilk Cumhurbaşkanı oldu. Daha önce Başbakan olarak 3 kez Atina'ya giden Erdoğan bu kez Cumhurbaşkanı sıfatıyla ziyaret gerçekleştirdi. 

MEDYANIN GÜNDEMİNDE 
Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos'un Cumhurbaşkanı Erdoğan karşısındaki ezik tavırları ülke medyasını adeta çıldırttı. Sözlerine Lozan Antlaşması'nın güncellenmesine gerek olmadığını söyleyerek başlayan Pavlopoulos, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çıkışıyla geri adım atarak, “Aslında kendisinin fazla bir yetkisinin olmadığını” söyledi. Pavlopulos, Erdoğan'ın konuşmaya başlamasıyla ellerini bağlayıp oturduğu kanepenin köşesine doğru kaydı. 

ERDOĞAN'IN RAHATLIĞI 
Pavlopulos'un ezik tavırları karşısında Cumhurbaşkanı Erdoğan gayet rahat bir şekilde oturarak net cümlelerle konuşmasına devam etti. İki cumhurbaşkanı arasında gerçekleştirilen görüşme, Yunan medyası tarafından yakından takip edildi. Görüşmenin bitmesiyle birçok haber kanalında Pavlopulos'un hareketleri tartışıldı. Programın canlı yayın konuğu olan yorumcular, Yunanistan Cumhurbaşkanı'nın ezik halleri nedeniyle üzgün olduklarını ifade etti. Yunan Twitter kullanıcıları da Pavlopulos'un ezik hallerine dikkat çekerek bazı caps hazırladı. Öte yandan Başbakan Çipras'ın da Erdoğan'la görüşmesi sırasındaki koltuğa yığılıp havaya bakması, Yunan sosyal medya kullanıcıları tarafından, “Çipras Erdoğan'ın karşısında felç oldu” şeklinde yorumlandı. 

Mikser Trump ne yapmaya çalışıyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı'nın açıklamalarının adeta 'mikser' görevi görmeye yönelik olduğunu vurguladı.

CUMHURBAŞKANI Erdoğan ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına ilişkin, “Böyle bir adımı atmak dünyada, özellikle bu bölgeyi ateş çemberinin içine atmaktır. Ey Trump, sen ne yapmak istiyorsun? Bu nasıl bir yaklaşımdır? Siyasi liderler karıştırmak için değil barıştırmak için olurlar” dedi. 

İSTANBUL ZİRVESİ 
Erdoğan, Yunanistan'a hareketi öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda, taşeron işçilere yönelik düzenlemeyle ilgili kendisine teşekkür için toplanan Hak-İş Konfederasyonu üyelerine hitap etti. Erdoğan şunları söyledi: “Kusura bakmasın. Çarşamba günü İslam İşbirliği Teşkilatı dönem başkanı olarak tüm İslam İşbirliği Teşkilatı üyelerini İstanbul'da toplayacağız. 

BURADA BİZ HAKLIYIZ 
Bunun yanında telefonlarla görüşmelerimi sürdürüyorum. Burada Sayın Trump, 'Ben güçlüyüm, öyleyse haklıyım' diyorsa, yanılıyor. Güçlü olmak, haklı olmak demek değildir. Haklı olan güçlüdür. Bunu böyle bilmesi lazım. Burada biz haklıyız. Bu kumpasların altında ve arkasında nelerin olduğunu da son zamanlardaki bu mahkeme sürecinden gayet iyi biliyoruz.”

TELEFON GÖRÜŞMELERİ 
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs konusunda telefon görüşmelerini sürdürdüğünü belirterek, “Burada sadece İslam ülkeleriyle değil hatta Papa ile de görüşme talebim oldu, onunla da bu akşam veya yarın sabah görüşeceğiz. Çünkü burası aynı zamanda Hıristiyanların da mabedi, onunla da bu konuyu görüşmem lazım. Sayın Putin'le de görüşmemi yapacağım. Batı ülkeleri, Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya'yla da görüşmelerimi yapacağım. Çünkü bu artık sadece Müslümanların değil adeta insanlığın görevidir” diye konuştu.

HERKESİN FOYASI ORTAYA ÇIKIYOR

n ABD'de eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'nın yargılandığı kumpas davasını hatırlatan Erdoğan, “İşte şu anda mahkemede dönen dolapları görüyorsunuz. 'Bunda yalan söyledim, şunda yalan söyledim, filanca rüşvet almadı.' Tamam da haftalardır, aylardır ne ile meşguldü bu insanlar? Öyle mi? Öyleyse, şu anda herkesin foyası, açık net ortaya çıkıyor. Muameleye de buna göre tabi olacaklar” diye konuştu. Erdoğan, taşeron işçilere, gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ederek, çıkacak kanunun hayırlara vesile olmasını diledi. Taşeron işçilere kadro verilmesinden dolayı Cumhurbaşkanına  teşekkür etmek üzere Esenboğa Havalimanı'nda toplanan Hak-İş üyeleri, Türk bayrakları sallayarak ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını da protesto etti. “Kahrolsun İsrail” sloganları atan Hak-İş üyeleri, hitabının ardından alkışlar eşliğinde Erdoğan'ı Yunanistan'a uğurladı.

KİMSENİN TOPRAĞINDA GÖZÜMÜZ YOK

Erdoğan Yunanistan Başbakanı Çipras'a “Saplantıları bir kenara bırakalım” dedi.

n bütünlüğü noktasında herhangi bir gözümüz yok. Geleceği çok daha sağlam zeminde inşa etmeliyiz. Bunun için yapabileceğimiz çok şey var. Eğer gerçekten söylem birliğini oluşturabilirsek, ortak akıl oluşturabilirsek bunları çözeriz” diye konuştu. 

BARDAĞIN DOLU TARAFI 
Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sayın Cumhurbaşkanı ile yaptığım görüşmede de söyledim. Artık Türkiye ve Yunanistan bir şeye inanmalı. Bardağın boş tarafını bir kenara koyup dolu tarafına yönlenmeliyiz. Müzakerelerimizi onun üzerine bina etmeliyiz. Aslında halklarımızın birbiriyle ortak yanları çok. Yeter ki ideolojik saplantısı olanları bir kenara koyalım. Biz geçmişte iç içe olmuş ülkeleriz. Burada soydaşlarımız var, bizde soydaşlarınız var.”

YUNAN YARGISINA FETÖ ÇAĞRISI

“Gecikmiş adalet, adalet değildir” diyen Erdoğan FETÖ'cü hainlerin iadesini istedi.

CUMHURBAŞKANI Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Çipras'la görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan konuşmasında Yunan yargısına çağrıda bulunarak darbe girişiminden sonra kaçan FETÖ'cü hainlerin iadesini istedi. Erdoğan şunları söyledi: “Türkiye uzun zamandır eli kanlı çetelerle mücadele ediyor. Son dönemde Yunan güvenlik birimlerinin attığı adımları takdirle karşılıyoruz. 

BAKANLAR DEVREYE GİRSİN 
250 insanımızı şehit eden FETÖ militanlarının adaletle yüzleşmesi çok önemli. Yunanistan'a kaçan firari darbecilerle ilgili Yunan yargısına çağrım var. O da şudur: Gecikmiş adalet, adalet değildir. Lütfen bu konuyla ilgili kararı, gerekirse adalet bakanlarımız da devreye girmek suretiyle görüşerek, Türkiye'de biliyorsunuz işkence, idam söz konusu değil, bunların Türkiye'ye iadesi de mümkündür. Çünkü bunlar bir darbe gerçekleştiren kişilerdir.” 

Azınlıkların hakkı yok mu? 
Basın toplantısında Müslüman azınlığın durumunda iyileştirmeler yapılmasını istediğini de ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Lozan sadece Ege'yi mi kapsıyor. Batı Trakya'daki azınlıkların hukuku yok mu? Batı Trakya'daki Müslümanların hukukunu korumak Yunanistan hükümetinin sorumluluğundadır. Şu anda 15 bin euro kişi başına geliri var Yunanistan'ın ama Batı Trakya'da bu rakam 2 bin euro civarında” diye konuştu.