Çocukları istismarcısı PYD/PKK kendini ele verdi

Terör örgütü PYD/PKK, Afrin ile ilgili TSK’ye karşı propagandası sırasında kendini ele verdi. Örgüt, "çocuk savaşçı kullanma" suçu işlediğini ispatlayan görüntüler paylaştı.

21 Ocak 2018 13:47 | Pazar - Güncelleme: 21 Ocak 2018 13:52 | Pazar

Terör örgütü PYD/PKK, Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı  propaganda yapmaya çalıştığı sırada, çocuk savaşçı kullandığı konusunda kendini  ele verdi.

PKK’nın yayın organı olarak bilinen sözde haber ajansının sitesinde,  Afrin'deki teröristlere moral vermek amacıyla propaganda videosu paylaşıldı.

Videoda terör örgütü mensubu olarak yansıtılan eli silahlı iki kız  çocuğu ile başlarındaki bir kadın terörist gösteriliyor. Görüntüde çocuklardan  birinin konuşurken oldukça tedirgin olduğu dikkati çekiyor. Kız çocuğu, Afrin'i  savunmanın zor olduğunu söylüyor.

Mikrofon uzatılan diğer kız çocuğu daha önce örgütün Deyrizor'da  DEAŞ'a karşı saldırılarına katıldığını anlatıyor.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Uluslararası Af  Örgütü ve İnsan Hakları Gözlemevi gibi kuruluşlar, PYD/PKK'nın çocukları  savaştırarak uluslararası hukuku ihlal ettiğini kayda almıştı.

Türkiye'nin Afrin operasyonu hazırlığı sırasında paniğe kapılan  örgüt, çocukları zorla silah altına alma eylemlerini artırmıştı.

TSK, dün saat 17.00'de başlayan harekatta Afrin'deki 7 bölgede  belirlenen toplam 153 PYD/PKK hedefinin vurulduğunu duyurmuştu.

Genelkurmay Başkanlığının açıklamasında, harekatın Türkiye'nin  uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birleşmiş Milletler Güvenlik  Konseyinin terörle mücadeleye yönelik kararları ve Birleşmiş Milletler  sözleşmesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak  bütünlüğüne saygılı olarak icra edildiği bilgisine yer verilmişti. Açıklamada,  yalnızca teröristlere ait noktaların hedef alındığı, sivillere zarar gelmemesi  için her türlü hassasiyetin gösterildiği vurgulanmıştı.

Afrin, Esed rejiminin Temmuz 2012'de çatışmaksızın PYD/PKK’ya  devretmesiyle, örgütün iç savaş boyunca en fazla yuvalandığı alanlardan oldu.  Coğrafi yükseltileri nedeniyle Kilis'in merkezi ve Hatay'ın önemli bölümü  Afrin'deki örgütün ateş menzilinde kalıyor. Örgüt uzun yıllardır Amanos  Dağları'nı Suriye'den Türkiye'ye sızmak için kullanıyor. PYD/PKK, Suriye'nin  kuzeybatısından Akdeniz'e çıkmak için de Afrin'e bel bağlıyor. Terör örgütü,  Afrin üzerinden Fırat Kalkanı ve İdlib çatışmasızlık bölgesini de tehdit ediyor.

Suriye topraklarının dörtte biri, Suriye-Türkiye sınır hattının da  yüzde 65'i örgütün işgali altında bulunuyor. AA