Taşeron işçilere ikramiye müjdesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın taşeron işçilere verdiği kadro müjdesinin ayrıntıları netleşiyor. 3 ay içinde kadroya kavuşacak işçilerin, 52 günlük ilave ikramiye sayesinde yaklaşık 2 aylık ücret kadar fazladan kazançları olacak.

07 Aralık 2017 00:00 | Perşembe - Güncelleme: 06 Aralık 2017 20:31 | Çarşamba

Kamudaki 450 bin, belediyeler ve il özel idarelerindeki 400 bin taşeron işçiyi ilgilendiren düzenlemeye göre, taşeron işçilerin kadroya alımında yaş ve eğitim seviyesi şartı aranmayacak.  Toplamda 850 bin çalışanı ilgilendiren düzenlemeye göre, kadroya geçmek isteyen taşeron işçiler öncelikle çalıştıkları kurumlara başvuruda bulunacak, başvuruların ardından yapacakları işle ilgili bir sınava tabi tutulacak. Sınavda başarılı olanlar, güvenlik soruşturmasının ardından bulundukları işyerlerinde kadrolu çalışmaya başlayacak. Emekli olup da kamuda taşeron işçi olarak çalışanlar kadro imkanından faydalanamayacak.  

SON ŞEKLİNİ ALACAK 

Mevcut ücretleriyle çalışmaya devam edecek işçilerin kadroya geçtikten sonra tayin hakları bulunmayacak. Buna karşın işçiler, sahip olacakları 52 günlük ilave tediye (ikramiye) sayesinde, yaklaşık 2 aylık ücretleri kadar fazladan kazanca sahip olacak. Bu işçilerin ücretlerine, sonraki dönemde dahil olacakları toplu iş sözleşmeleriyle artış yapılacak. Başbakan Binali Yıldırım'ın başkanlığında ilgili bakanlıkların katılımıyla birkaç gün içerinde yapılması beklenen toplantının ardından son şekli verilecek olan düzenleme, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sevk edilecek. .   

ÖZLÜK HAKLARI GENİŞLEYECEK 

Taşeron işçilerin yanı sıra ÇAYKUR başta olmak üzere, şeker fabrikalarıyla orman işlerinde mevsimlik olarak çalışan yaklaşık 25 bin kişiye de müjdeli haber verildi. Mevsimlik işçilerin halen en fazla 5 ay 29 gün olan çalışma süreleri de 9 ay 29 güne kadar çıkar ılabilecek. Bununla birlikte, kamuda 4/C statüsünde çalışanlar 4/B (sözleşmeli memur) kadrosuna alınacak. Bu statü değişikliğiyle 23 bine yakın çalışanın hem gelirleri artacak hem de özlük hakları genişleyecek. 

ŞEHİR HASTANELERİNDE ÇALIŞANLARI DA KAPSIYOR

Katıldığı bir televizyon programında taşeron çalışmalarıyla ilgili açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, “Sözleşmeleri askıda olanları da kapsıyor. Taşeron şirketlerden devir şeklinde alacağız. Geçmişte kazandıkları kıdemleriyle birlikte devirler gerçekleşecek. Ücret dahil mevcut şartlarla devirler sağlanacak. Yeni bir statü getirmedik. İşçi olarak istihdamları gerçekleşecek. En kısa sürede geçişi yapmak istiyoruz. Hedefimiz 3 ay içinde çalışmayı tamamlamak. Şehir hastanelerinde çalışanlar da bu kapsamda'' ifadelerini kullandı. 

Toplamda 850 bin çalışanı ilgilendiren  düzenlemeye göre, kadroya geçmek isteyen taşeron işçiler öncelikle çalıştıkları kurumlara başvuruda bulunacak.