Prim borcu olana krediyle emeklilik

Yaş ve sigortalılık süresini doldurmuş ancak prim borcu nedeniyle emekli olamayan Bağ-Kur'lulara önemli bir imkan sağlandı. Yapılandırma kapsamındaki Bağ-Kur'lulara düşük faizli kredinin yolu açıldı.

08 Aralık 2017 00:00 | Cuma - Güncelleme: 07 Aralık 2017 23:30 | Perşembe

Esnaf ve sanatkarlar, çiftçiler, serbest meslek erbapları... Bu kapsamda Bağ-Kurlu olup yaşları dolmasına rağmen prim borcunu ödeyemedikleri için emekli olamayan 100 binlerce kişi var.Aynı durum SGK’lılar için de geçerli. Yıllarca ödenemeyen prim borcu katlanarak artmaya devam ediyor. SSK primini işveren ödediği için, bu sigortalılarının eksik primini tamamlama imkanı yok.   

GÜNCEL AYLIK BORÇ 613 LİRA   
Primlerini kendisi ödeyen Bağ-Kurlu’ya yasal olarak tanınan haklar var. Örneğin; 10-15 yıllık prim borcu dahi tek kalemde ödenebiliyor. Bunun bir maliyeti var. Güncel değer aylık 613 lira. Ödenemeyen borçlar cezasıyla yükseliyor. 100 bin lirayı aşan borçlar mevcut. Bu borç ve prim eksiği nedeniyle emekli olamayan Bağ-Kurlu’ya kredi imkanı geliyor.  

ÜST YÖNETİMLE GÖRÜŞME  
Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, SGK ve Ziraat Bankası üst yönetimiyle bu konuyu görüşmüştü. Önceki gün de Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkci’nin katıldığı bir toplantıda kredi verecek olan bankalara Halkbank’ın da dahil olduğunu ifade eden Palandöken, bu iki bankayla SGK’nın birkaç gün içinde protokol imzalayacağını belirtti.  

5 YIL VADE DÜŞÜK FAİZ  
Protokolle, yaş ve sigortalılık süresini tamamlayanlar eksik primini ödeyip hemen emekli olabilecekse düşük faizli kredi çekebilecek. Ziraat ve Halkbank’tan alınacak kredinin vadesi henüz net değil. Borç yükseldikçe vadenin de 4-5 yıla kadar uzaması bekleniyor. Bu haktan askerlik ve doğum borçlanması yapacaklar, çiftçi, esnaf, şirket ortağı ve muhtarlar da yararlanabilecek. 

SGK'LILAR DA MAĞDUR OLDU

SSK’lılar da prim eksiğinden dertli ve toplu ödeme imkanının kendilerine de verilmesini talep ediyorlar. 60-65 yaşına gelmiş, yaşı veya hastalığı nedeniyle iş bulamayıp primi tamamlayamayan çok fazla vatandaş var. Kendilerine bir şans verilmesini isteyen belli yaşın üzerindeki SGK’lılar, “Satın alınacak primler karşılığında devletin de kasasına para girer” diyor. 

KİMLER YARARLANACAK? 

- Tarım (çiftçi) Bağkurlu olanlar.
- Esnaf Bağkurlusu.
- Şirket ortakları.
- Muhtarlar 
- Sigorta sonrası doğum yapmış kadınlar 
- Sigorta öncesi askerlik yapmış erkekler.