Güvenli madende taviz yok

Madenlerde  iş güvenliği en üst seviyeye çıkarılacak. Bu konuda sıfır tolerans uygulanacağına dikkat çeken Albayrak, “İnsan merkezli politikalarımızın özünü oluşturan bu konuda hiçbir kişi veya kuruma en ufak bir taviz ya da tereddüt gösterilmeyecektir” ifadesini kullandı.

05 Aralık 2017 00:00 | Salı - Güncelleme: 04 Aralık 2017 20:50 | Pazartesi

Albayrak, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü dolayısıyla  açıklama yaptı.  Kalkınma ve gelişmenin temel dinamiği olan enerji ve tabii kaynaklara duyulan ihtiyacın her geçen gün daha da arttığına dikkati çeken Albayrak, bu kaynakların en doğru biçimde ekonomiye kazandırılması için atılan her adımın, güçlü ve müreffeh bir ülkenin de en büyük teminatı olduğunu kaydetti. Albayrak, Türkiye'nin köklü bir madencilik kültürüne sahip olmasına rağmen, sektörün ekonomideki payının dünyadaki örnekleri ile karşılaştırıldığında hak ettiği değerinin oldukça altında kaldığını aktardı. Üretimden nihai ürün aşamasına kadar, madenciliğin daha fazla katma değer sağlayan bir sektör haline gelmesi için insan ve teknoloji odaklı, şeffaf ve açık bir yönetim tarzıyla yeni bir dönemi başlattıklarını anımsatan Bakan Albayrak, şu ifadeleri kullandı:

EMNİYETTE SIFIR TOLERANS

“Madenci kardeşlerimizin emeklerinin yurtiçinde ileri teknoloji imkanlarıyla işlenerek değere dönüştürülmesi için gereken her türlü düzenlemeyi hayata geçirdik. Fedakarlık üzerine bir hayat kuran madenci kardeşlerimizin emeklerine sahip çıkmak ve onu yüceltmek biz karar vericilerin en büyük sorumluluğudur. Bu nedenle, en önem verdiğimiz konuların başında güvenli madenciliğin tesisi geliyor. Güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamının oluşturulması için iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında sıfır tolerans uygulayacağız.”

BİRLİK BERABERLİK ÖRNEĞİ

“İnsan merkezli politikalarımızın özünü oluşturan bu konuda hiçbir kişi veya kuruma en ufak bir taviz ya da tereddüt gösterilmeyecektir. Yerin metrelerce altında dayanışma, birlik ve beraberliğin en anlamlı örneğini gösteren madenci kardeşlerimizin, Türkiye’nin bugünlere gelmesinde büyük emekleri vardır. Bugün vesilesiyle, ülkemizin aydınlık geleceği için alınteri döken bütün madencilerimizin Dünya Madenciler Günü'nü kutluyor, hayatını kaybeden maden şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum.”