850 bin taşerona kadro müjdesi

Kamuda çalışan 850 bin işçi, 3 aya kadar kadrosuna kavuşacak. Sözleşmelerin süresiz olacağı yeni sistemde, çalışanların sendikal hakları da korunacak. Aynı tasarı kapsamında, 4C statüsünde çalışan sözleşmeli memurlar da 4B kadrosuna alınacak. 

06 Aralık 2017 00:00 | Çarşamba - Güncelleme: 05 Aralık 2017 21:21 | Salı

Devlet kurumlarında çalışan yaklaşık 850 bin taşeron şirket personelinin kadroya alınmasıyla ilgili çalışmalarda sona gelindi. Yeni düzenlemeye göre; sözleşmeler süresiz olacak.

EŞİT ÜCRET PRENSİBİ

Taşeron şirket elemanlarının yeni adı ‘kamu çalışanı’ olacak. İşçiler, özel statülü sözleşmeli personel olarak 657 sayılı yasada 4E’li olarak kadroya geçecek. Güvenlik ve arşiv araştırması olumlu olmayan personel düzenlemeden yararlanamayacak. Mülakat da kadroya alımda şartlardan biri olacak. Memurla aynı işi yapan taşeronun maaşı, o memurun maaşına eşitlenecek. Yani fark kapatılacak. Bu durumda bazı taşeron çalışanların maaşları yükselmiş olacak. Sözleşme için müracaatlar çalışılan kuruma yapılacak. Başka bir kuruma geçiş yapılacaksa ihtiyaca göre ve sınavla yapılabilecek. 65 yaşın üzerinde olanlar düzenlemeden yararlanamayacak. Çalışanlar memur sendikalarına üye olabilecek. Şirketler aradan çıkacağı için de maaş, kıdem tazminatı ve emeklilik haklarına garanti gelecek. Bu arada kadro sabit olacak. 

MAAŞA GARANTİ

Yasanın çıkmasının ardından 3 ay içinde tüm güvenlik soruşturmalarının tamamlanması planlanıyor. Bu süre içinde aracı şirketlerle olan anlaşmalar da feshedilecek ve çalışanların patronu artık devlet olacak. 

SORUN KÖKTEN ÇÖZÜLDÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerindeki 400 bin işçinin, çalıştıkları yerlerdeki belediye iktisadi teşekküllerinde istihdam edileceğini belirterek, “Kamuda 4C statüsünde çalışan kardeşlerimiz de 4B kadrosuna alınıyor. Böylece kamuoyunda uzun zamandır tartışılan bu meseleyi kökten çözmüş oluyoruz” dedi. Mevsimlik işçilere de uzun çalışma imkanı yarattıklarını belirten Erdoğan, “23 bin mevsimlik işçinin, halen en fazla 5 ay 29 gün olan çalışma süreleri de 9 ay 29 güne kadar çıkartılabilecek. Kamuda 4C statüsünde çalışan kardeşlerimiz de 4B kadrosuna alınıyor. Böylece kamuoyunda uzun zamandır tartışılan bu meseleyi kökten çözmüş oluyoruz. Artık bu aradaki komisyonlar, taşeronlar tamamen ortadan kalkıyor, hepsi işçi kadrosuyla görev alıyorlar” dedi.

3 aya tamam

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarı- eroğlu, taşeron düzenlemesine ilişkin Twitter hesabından da açıklamalarda bulundu. Sarıeroğlu, “Merkezi yönetimde genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri, özel bütçe kapsamındaki idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar ile sosyal güvenlik kurumlarında alt işveren işçisi olarak çalışan TÜM kardeşlerimizi, sürekli işçi kadrosuna alıyoruz” ifadelerini kullandı.

“SÜREKLİ İŞÇİ KADROSUna alacağız” 

Sarıeroğlu, kadroya alınacak işçilerin sürekli işçi kadrosunda olacağını belirtti. Bakan  Sarıeroğlu, “Özel sözleşmeli, geçici, bir yıllık, üç yıllık değil, sürekli işçi kadrosuna geçiriyoruz. Yaş sınırı, eğitim şartı, asıl iş, yardımcı iş ayrımı olmayacak. Belediye ve il özel idarelerinde, taşeron olarak çalışan kardeşlerimiz için de yeni bir düzenleme yaptık, il özel idareler ve belediyelerin iktisadi teşekküllerinde işçi olarak istihdam edilecekler” açıklamasını yaptı.