Vandallara 'dur' dediler

İran’ı günlerdir yangın yerine çeviren protestolar bitti. Devrim Muhafızları, “Fitne sona erdi” diyerek eylemlerin bastırıldığını duyurdu.

04 Ocak 2018 00:00 | Perşembe - Güncelleme: 04 Ocak 2018 01:05 | Perşembe

Meşhed şehrinde 28 Aralık’ta ekonomik gerekçelerle başlayan ancak dış güçlerin desteğiyle rejim karşıtı bir hale dönüşüp birçok şehre yayılan protesto gösterilerine İran halkı ‘dur’ dedi. Dini lider Ayetullah Ali Hamaney’in ‘İran'ın düşmanlarının savaş çıkartmaya çalıştığı’ yönündeki açıklamasının ardından dün milyonlarca İranlı, 17 kentte meydanlara çıktı.

ABD VE İSRAİL’E TEPKİ 

İranlılar, ülkenin huzurunu bozan, sokakları yangın yerine çevirip kamu mallarına zarar veren protestocuları kınadı. Halk ABD karşıtı sloganlarla, gösterilere destek açıklaması yapan Trump’a tepki gösterdi. Gösterilerde “Kahrolsun ABD, kahrolsun İsrail, kahrolsun Suudi Arabistan”, “ABD bizim düşmanımızdır, İsrail bizim düşmanımızdır” ve “Kahrolsun fitneci” sloganları atıldı. Mitinglerinin bugün ve yarın da devam edeceği belirtildi. 

Olaylarda şu ana kadar en az 30 kişinin hayatını kaybettiği, binden fazla göstericinin gözaltına alındığı bildirildi. İran Başsavcısı Muhammet Cafer Muntazeri, olayların arkasında ABD ve İsrail gizli servisleri CIA ve MOSSAD’ın olduğunu söyledi. Suudi Arabistan'ın da eylemcilere para akıttığını savunan Muntazeri, “Suudi Arabistan'ın dolarlarıyla İran'ı kargaşaya sürüklemek istiyorlar” diye konuştu. 

FİTNE SONA ERDİ 

Bu arada İran Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi dün yaptığı açıklamada, “rejim karşıtı” gösterilerin sona erdirildiğini iddia etti. İran devlet televizyonuna konuşan Caferi, “Cuma günü ve sonrası gösteriler fitne merkezli olmaya başladı. Bunlara katılan devrim karşıtları ve münafıklar gözaltına alındı. Bugün fitnenin sona erdiği gündür” ifadesini kullandı. Caferi de olaylardan ABD, İsrail ve Suudi Arabistan'ı sorumlu tuttu. 

Rejimi değiştirmeliyiz

ABD'nin eski BM Büyükelçisi John Bolton, dün İran’daki olaylarla ilgili bir açıklama yaptı. Fox News’e konuşan Bolton, “İran'daki huzursuzlukları artırarak rejimi değiştirmek için İsrail ve Suudi Arabistan'ın istihbarat servisleriyle çalışmalıyız. Ayrıca göstericilerin mali ihtiyaçlarını da karşılamalıyız” ifadelerini kullandı.   

ABD, Güvenlik Konseyi'ne gidiyor

Donald Trump’ın BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, İran'daki protestolar ve şiddet olaylarıyla ilgili olarak New York'ta BM Güvenlik Konseyi'ne, Cenevre'de de İnsan Hakları Konseyi'ne acil toplanma çağrısı yapacaklarını söyledi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova ise “Haley, ABD'nin protesto gösterilerini dağıtma deneyimlerini paylaşabilir ve Occupy Wall Street eyleminin nasıl bastırıldığını anlatabilir” dedi.

17 kentte meydanları dolduran milyonlarca İranlı protestolara tepki gösterdi.