Trump’a Türkiye tokadı

İstanbul’da Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde düzenlenen Kudüs Zirvesi dünyayı harekete geçirdi. Asya’nın devi Çin, Slovenya, Kuveyt Filistin’i tanıdı. İsrail konusunda kimseden yüz bulamayan ABD şaşkın.

14 Aralık 2017 23:48 | Perşembe - Güncelleme: 14 Aralık 2017 23:59 | Perşembe

ABD Başkanı Donald Trump’ın skandal Kudüs kararı üzerine çarşamba günü İstanbul’da gerçekleştirilen Kudüs zirvesi sonrası birçok ülke Washington’a tepki için bağımsız Filistin’i tanımaya başladı.Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısıyla toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Liderler Zirvesi’nde Doğu Kudüs’ün Filistin’in başkenti olduğuna ilişkin kararla ilgili ilk açıklama Çin’den geldi.

'DESTEKLİYORUZ'
Çin Dışişleri Bakanı Sözcüsü Lu Kang, İİT'nin Kudüs konusundaki uluslararası topluma yaptığı çağrıyı önemsediklerini duyurarak şu açıklamada bulundu: “Ülke olarak, 1967 sınırlarına göre başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin’i destekliyoruz.” Slovenya Dışişleri Bakanı Karl Erjavec, Filistin’in tanıma zamanının geldiğini söyleyerek, koalisyon hükümetinin bu konuda bir adım atacağını duyurdu.

SLOVENYA TANIYACAK 
Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Nasır ise, Filistin’de Büyükelçilik açmak istediklerini, Filistin yönetimi ile bu konuda çalışmaların sürdüğünü söyledi. Yaklaşık 50 devletin ağırlıklı olarak Batı Şeria'nın Ramallah, El-Bire ve Beytullahim kentleri ile Kudüs ve Gazze'de Filistin büyükelçilik, konsolosluk ya da temsilcilikleri bulunuyor. ABD yetkilileri, yine ağız değiştirerek, büyükelçiliklerinin Kudüs’e taşınma işinin uzun süreceğini, belki de böyle bir durumun Trump Başkanlıktan ayrıldıktan sonra yapılacağını açıkladı. 

'Trump göremez'

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Donald Trump'ın İsrail Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıma kararı için ''Bu öyle hemen olacak bir şey değil. Muhtemelen üç yıldan evvel olmaz, bu hedef bile fazlasıyla hırslı olur'' ifadelerini kullanmıştı. Tillerson'un Trump'la birçok konuda görüş ayrılığı yaşadığı biliniyor.

ABD sözcüsü dondu kaldı

İstanbul’daki Kudüs Zirvesi, Washington’da da yankı buldu.  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Amerikalı gazetecilerin bu konudaki sorularına yanıt vermekte zorlandı. Nauert, soruları farklı noktaya çekmeye çalıştı. Trump’ın büyükelçiliği Kudüs’e taşıma kararının coğrafi bir sınırın çizilmesi anlamına gelmediğini  “Sadece binalar ve hükümetin nerede olduğu üzerinden alınmış bir karar’” dedi. Nauert, İİT’nin Doğu Kudüs ilanının ise nihai statü ve egemenlik konulara müdahale anlamına geldiğini ima etti. 

Google’dan kızdıran ilan

Doğu Kudüs'ün İslam İşbirliği Teşkilatı'nın tarihi zirvesinde Filistin'in başkenti olarak ilan edilmesinin ardından, Google da harekete geçti. Google, Filistin'in başkentini arayanlara Doğu Kudüs sonucunu veriyor.

İsrail’e gitmiyor

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in İsrail ziyareti de sekteye uğradı. Cumhuriyetçiler içerisindeki “Çay Partisi Hareketi” ni desteklediği bilinen Pence, İsrail Meclisi Knesset’te konuşma yapmayı planlamıştı. Pence’in ziyaretinin güvenlik nedeniyle iptal edildiği duyuruldu. Ancak Beyaz Saray kulislerine göre, Pence de Kudüs’ün İsrail’in başkenti olmasına sıcak bakmıyor. 

İsrail askerleri gülerek dövmüşler

Filistinli down sendromlu genç, askerlerin karakolda 1 saat boyunca kahkahalar atarak kendisini dövdüklerini söyledi. 

Batı Şeria’da El Halil bölgesinde yolda yürürken İsrail askerleri tarafından tartaklanarak gözaltına alınan down sendromlu Filistinli genç, başına gelenleri Anadolu Ajansı’na (AA) anlattı. Türkiye’ye getirilecek olan 16 yaşındaki Muhammed et-Tavil, “Her zamanki gibi aynı bölgede yürüyordum. Bir asker beni döverek duvara hızla çarptı ve üzerimi aradı. Direnmeye çalıştım ama olmadı. Daha sonra ellerimi bağladı. Başka askerler de geldi. Gözaltına alırken kahkahalar atıyorlardı. Beni sonra karakola götürdüler ve yine gülerek dövdüler. 1 saat boyunca orada kaldım. Sona beni bıraktılar” dedi.

BIRAKIN DİYE YALVARMIŞ 
Muhammed'in İsrail askerleri tarafından gözaltına alınmasını fotoğraflayan Amir eş-Şelvedi de down sendromlu gencin “tüm yalvarmalarına ve kendisiyle birlikte diğer gazeteci meslektaşlarının askerlere yaptıkları uyarılara rağmen” gözaltına alındığını söyledi. Aynı bölgede yaşayan Yahudi yerleşimcileri korumak için sürekli orada bulunan İsrail askerlerinin de tanıdığı ve durumunu bildiği Tavil'i yaka paça ederek gözaltına alması tüm dünyada büyük tepki çekmişti.

YERYÜZÜ MELEĞİ 
22 ülke ve 15 şehirde temsilciliği bulanan Uluslararası Down Sendromu Federasyonu Başkanı Muhammed Abdullah Tuncay, “Aslında o fotoğraf insanlığın, kişiliğin, bir ülkenin bittiğinin resmidir. Çünkü gerçekten zihinsel anlamda algısı olmayan ve tamamen yeryüzünde 'melek' olarak adlandırılan bir down sendromlu gence, oğlumuza yapılan kaba davranışlar ve gözaltına alınmış olması aslında bir ülkenin insanlık ayıbıdır” diye konuşmuştu.