Filistin ayakta

ABD’nin Kudüs’e elçiliğini taşıyıp, İsrail’in başkenti olarak kabul etme kararı Ortadoğu’da tansiyonu yükseltti. Gazze’de, Kudüs’te, Batı Şeria’da on binlerce Filistinli sokağa dökülerek ayaklandı. Netanyahu, bölgeye asker yığdı. İsrail güçleri yine orantısız güç kullanırken, asıl çatışmaların bugün yaşanması bekleniyor.

07 Aralık 2017 23:46 | Perşembe - Güncelleme: 07 Aralık 2017 23:54 | Perşembe

YAHUDİ lobisini mutlu etmek için Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıklayan ABD Başkanı Donald Trump, bölgeyi büyük bir ateş çemberinin içine attı. Kararın ardından Gazze’de sokaklara dökülen Filistinliler, protesto gösterilerine dün sabah da devam etti. İsrail ordusu eylemcilere sert karşılık verdi. Ellerinde taşlar ve sopalarla İsrail güçlerine direnmeye çalışan Filistinlilere, her zamanki gibi orantısız güç kullanıldı. Sıkılan biber gazları yüzünden etrafı yoğun bir sis dumanı kapladı. Onlarca Filistinli İsrail askerleri tarafından darp edilerek gözaltına alındı.  

BÜYÜK OLAYLAR ÇIKACAK
Hamas’ın cuma günü tüm Filistin halkını protesto için sokaklara çağırmasının ardından, İsrail ordusu alarma geçti. Dün öğleden itibaren özellikle Batı Şeria bölgesine asker takviyesi yapıldı. Uluslararası haber ajansları da İsrail’in asker sevkıyatını acil haber koduyla geçti. Ordu, “Çok sayıda tabur sevk edilmesi kararı alındı” açıklamasında bulunarak haberi doğruladı. İsrail Ordu Sözcüsü Jonathan Konricus, “Durumu izliyoruz ve çeşitli senaryolara hazırız” dedi. Dünkü çatışmaların ardından İsrail hükümeti özellikle cuma namazı çıkışı büyük olayların meydana geleceğini ve 3. İntifada’nın başlangıç günü olabileceğini düşünüyor.

BİNLERCE KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
Türkçe’de ayaklanma anlamına gelen Arapça kelime İntifada, Filistin’de iki kez yaşandı. Özellikle ikinci intifada çok kanlı geçti. Oslo Savaşı olarak da bilinen ve 2000-2005 yıllarında süren 2. İntifada’da Filistin’de 3 bin, İsrail’de ise bine yakın kişi hayatını kaybetti. 3. İntifada’nın ise ilk belirtileri tek tek ortaya çıkmaya başladı. Halkın sokaklara inmesinin ardından, Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da genel grev başladı. Eski Şehir bölgesi de dahil olmak üzere tüm dükkanlar kepenk kapattı. Özel iş yerlerinin yanı sıra devlet kurum ve kuruluşları da mesaiye ara vererek greve gitti. Üniversite ve okullar tatil edildi. Bu arada Netanyahu, daha birçok ülkenin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağını ilan etti. Dün Çekya hükümeti bir açıklama yaparak, İsrail liderini doğruladı ve karara destek verdiklerini duyurdu.

‘YENİ İNTİFADA İÇİN HAZIRLANIN’

Hamas lideri Haniye dün tekrar halkı İntifada’ya çağırdı. Haniye, “Kudüs Filistin’in başkentidir. Siyonist düşmana karşı sokaklara inin” diye seslendi.

HAMAS’ın Siyasi Büro Şefi İsmail Haniye, İsrail’e karşı 3. İntifada çağrısını yeniledi. 8 Aralık’ı ‘Öfke Günü’ ilan eden Haniye, Gazze’de yaptığı konuşmada, “ABD destekli siyonist politikaya yeni intifadanın ateşini yakmadan karşı koyamayız. Siyonist düşmana karşı yeni bir intifadanın çağrısını yapmalı ve çalışmalarını yapmalıyız. Sloganımız: Kudüs ve Batı Şeria’ya Özgürlük” diye bağırdı.

‘KUDÜS FİLİSTİN’İNDİR’
Diğer Arap ülkelerine ABD ile işbirliğini sonlandırma çağrısında bulunan Haniye, “Trump ve işgalciler bu karardan pişman olana kadar intifadayı sürdürmeyi istiyoruz. Kudüs birdir. Doğusu ya da batısı diye bir şey yok. Kudüs, Filistin Devleti'nin Arap, Filistinli ve İslami başkentidir” ifadelerini kullandı.

‘KARANLIK ÇAĞA GERi DÖNERiZ’ 

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini şunları söyledi:  “Trump'ın Kudüs açıklamasının çok endişe verici bir olası etkisi var. Çok hassas bir konu ve bu açıklamanın bizi şu anda içinde bulunduğumuzdan daha karanlık çağlara geri gönderme olasılığı var” dedi. Mogherini, “AB bu konuda net ve birleşik duruşa sahip. İsrail ve Filistin arasındaki sorunun tek gerçekçi çözümünün, Kudüs'ün iki devletin de başkenti olduğu, iki devlet temelinde olduğuna inanıyoruz” dedi. 

Alimler Birliği de ayaklanmaya çağırdı 

Filistin Alimler Birliği bir bildirge yayınlayarak, “İslam ümmetini ve halkımıza, şiarı Kuran ve sünnet olan büyük bir intifada çağrısında bulunuyoruz” ifadesine yer verildi. Söz konusu kararın Yahudi radikalizmini cesaretlendirdiği vurgulanan açıklamada, ABD'nin bu adımına karşı tüm Filistinli kesimlerin çabalarını birleştirmesi gerektiği kaydedildi. 

SADR: İLK ASKER BEN OLURUM

Irak’taki Şii lider Mukteda es-Sadr, Necef'te yaptığı basın açıklamasında, “Suudi Arabistan'ı liderlik ettiği İslam koalisyonunu harekete geçirerek, hemen Kudüs'ü kurtarmaya yönlendirmeye çağırıyorum” dedi. Irak'taki Şii milis gruplarla konuya dair acil toplantı yapacaklarını belirten Sadr, “Direniş güçleri (milis gruplar) ciddiyse İsrail'e karşı savaşan ilk asker ben olurum” ifadesini kullandı. Sadr, İsrail'e karşı Suriye sınırından da savaş başlatacağı uyarısını yaptı. 

‘ABD askerlerini hedef alacağız’

Irak'taki Şii milis grubu Nuceba Hareketi, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararından dolayı ülkede bulunan ABD askerlerinin hedef alınacağını belirtti. İran destekli hareketin başını çeken Ekrem el-Kaabi, yaptığı yazılı açıklamada, “Trump'ın aptalca kararı, İsrail'in İslam ümmetinin vücudundan sökülmesi ve ABD askerlerinin hedef alınmasına neden olacak.” İfadelerini kullandı. 

Mescid-i Aksa ışıklarını kapattı 

Donald Trump’ın Kudüs kararını açıklamasıyla eşzamanlı olarak işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa'nın ışıkları söndürüldü. Işıkların söndürülmesine ilişkin Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nden herhangi bir açıklama yapılmadı. Beytullahim kentinde ise Hıristiyanlarca Hazreti İsa’nın doğduğuna inanılan Mehd Kilisesi (Doğuş Kilisesi) meydanındaki ışıklandırılmış Noel ağacı da aynı dakikalarda karartıldı. Doğu Kudüs'ü 5 Haziran 1967'de işgal eden İsrail, 1980'de tek taraflı olarak kentin doğusunu ve batısını “birleşik başkenti” ilan etmişti.