BM kudüs için toplanıyor

Ülkelerinde yaşadıkları skandalları Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan ederek örtbas etmeye çalışan ABD Başkanı Trump ve İsrail Başbakanı Netanyahu’ya İslam ülkelerinin dışında Avrupa ülkelerinden de tepki büyük. BM 8 ülkenin talebiyle bugün toplanıyor.

08 Aralık 2017 00:01 | Cuma - Güncelleme: 08 Aralık 2017 00:04 | Cuma

WASHINGTON yönetiminin 70 yıllık dış politikalarını göz ardı ederek, kendini kurtarma peşine düşen ABD Başkanı Donald Trump, eski danışmanı Michael Flynn’ın kendi aleyhine mahkemede tanık olması üzerine Yahudi lobisinden destek almak için harekete geçti.

Asırlık işgal
Bunun için Kudüs’ü İsrail’in başkenti olduğunu ilan eden Trump, İslam aleminin dışında Hıristiyanların da büyük tepkisini çekti. Öte taraftan hakkındaki yolsuzluk iddiaları yüzünden halkının istifaya çağırdığı İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da dikkatleri farklı bir noktaya çekme peşinde. Yarım asırdan bu yana İsrail’in işgalinde olan 3 büyük dinin kutsal mekanı Kudüs için birçok ülke ayakta. İsrail yönetimini tanıyan tüm ülkelerin büyükelçilikleri Tel Aviv'de bulunuyor. Hiçbir ülke, Kudüs'ü ya da doğu ve batı bölümlerini başkent olarak kabul etmiyor. ABD, Trump'ın hamlesiyle Kudüs'ü “İsrail'in başkenti” olarak tanıyan ilk ülke oldu. 

BERLİN ÇOK KIZGIN 
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu (BMGK), Trump’ın Kudüs kararıyla ilgili bugün toplanıyor. Görüşme talebi Fransa, Bolivya, Mısır, İtalya, Senegal, İsveç, İngiltere ve Uruguay’dan geldi. 1980’de Kudüs’ü tek taraflı başkent ilan eden İsrail’in bu kararı BMGK tarafından 478 sayılı kararla geçersiz sayılmıştı. Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, “ABD, dünya siyasetini belirleyen güç olma özelliğini kaybetti. Dış politikası bizi şoke etmeye başladı. İlişkilerimizi gözden geçirme zamanı geldi. Artık ortak partner olarak görme alışkanlığımız giderek zayıflıyor” dedi. 

Yardımları durdurdu 

ABD, siyasi kararın ardından Filistin’e bir de ekonomik abluka uygulayacak. Temsilciler Meclisi, Filistin’e yapılan yardımları durdurma kararı aldı. Temsilciler Meclisi’nin düzenlediği yasa tasarısında İsrail tarafından cezalandırılan ya da gözaltına alınan Filistinli ailelere ödenen 300 milyon dolarlık para yardımının durdurulması kararlaştırıldı. 

'İşbirliği yapmışlar'

İsrailli Kanal 10 televizyonu, Trump’ın Kudüs hakkındaki skandal kararının Mısır ve Suudi Arabistan ile ortak alındığını, Arapların bu konudaki kınamalarının sahte olduğunu öne sürdü. Her ne kadar Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdulaziz, ABD Başkanı Donald Trump’la yaptığı telefon görüşmesinde, “ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının, barış müzakerelerine zarar vereceği ve bölgede gerginliği tırmandıracağı” uyarısında bulunduğu söylense de oğlu Muhammed bin Salman’ın kapalı kapılar ardında Kudüs pazarlığı yaptığı ortaya çıkmıştı. 

Haritaları güncellediler

Trump'ın Kudüs açıklamasından sonra ünlü Amerikan arama motoru Google'a ait Google Haritalar uygulamasında bu bölge başkent olarak gösterilmeye başlandı. Bir başka harita uygulaması olan Ruslara ait Yandex Haritalar'da da aynı işlemin yapılması gözlerden kaçmadı. Haritalar ülkelerin başkentlerini büyük noktayla gösteriyor.